Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta pe parbriz?!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta pe parbriz?!

Buna ziua,

O nelamirire am referitoare la obligatia punerii rovinietei pe parbrizul masinii. Am primit un PV de contraventie datat cu 7 iunie 2011, care ma anunta faptul ca la data de 10.12.2010 am fost fotografiata (si mi se da si numarul fotografiei ca proba...) cum ca n-as fi avut rovinieta. Este obligatorie punerea acesteia pe parbriz?!

Multumesc.
In principiu da, este obligatorie lipirea acesteia pe parbriz insa, in Romania acest lucru nu se respecta. In conditiile in care dvs. la data de 10.12.2010 detineati o rovinieta valabila puteti face plangere impotriva p-v de constatare a contraventiei la care atasati rovinieta si copia chitantei de plata a acesteia, in caz contrar platiti amenda si despagubirea catre CNADR.
Pana in ianuarie 2011 se emitea acea vigneta de lipit pe parbriz care era obligatorie, din ianuarie rovignetele sunt electronice, nu se mai elibereaza vignete.
Va multumesc frumos!