Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda contraventionala si despagubiri rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda contraventionala si despagubiri rovinieta

Am primit un PVCC in data de 02.07.2011 intocmit in data de 10.06.2011 pentru o contraventie din data de 12.12.2011. Pot contesta PVCC pe baza acestor date? Pe lanaga amenda de 250,00 in instiintare sunt anuntata ca trebuie sa platesc si contravaloarea tarifului de despagubire:( (28,00 euro) :(. Sunt obligata sa platesc si aceasta despagubire sau pot plati doar amenda?Contraventia se refera la circulatia fara rovinieta.
icristil, utilizator
Din pacate asa este, va trebui sa platiti si amenda si tariful de utlizare.
Am observat (cel putin din mesajele postate pe forum) ca intocmirea proceselor verbale se fac la limita perioadei de 6 luni, personal privesc cu suspiciune acest aspect si cred ca domnii de la CNDAR "au un inters" in acest fapt judecand dupa regula " cu cat il anunt mai tarziu cu atat sansa sa persiste in greseala este mai mare"( ma refer la cei care pur si simplu uita de aceasta).
Nu pot sa nu iau in considerare marele avantaj pe care domeniul informatic il ofera in acest caz, adica odata informatia stocata, operatorul de la Cestrin pur si simlu se joaca cu sortarea fisierelor ( foto cu contravenientii) functie de data, carora le poate intocmi proces verbal la limita perioadei de 6 luni sau dupa cum are el chef.
Personal sunt beneficiarul unui numar de 6 amenzi platite deja si ma mai astept la inca 20 pentru ca am circulat intradevar fara rovinieta aprox 3 luni si sigur am fost inregistrat.
Ceea ce imi ridica un semn de intrebare este faptul ca desi prima amenda am primit-o pentru 06.oct.2010, iar termenul la care a fost intocmit pv a fost 03.mar. 2011. Ma intreb daca pentru doar 6 zile de inregistrari( de la 01 oct.2010 data la care a debutat acest procedeu) chiar le-au trebuit aprox 6 luni pana intocmeasca pv ? Apoi din mai toate mesajele de pe forum obsev ca acest "obicei" persisita.Evident ca si urmatoarele 5pvcc tot la 5 luni si 28-29 de zile au fost intocmite...!
Pentru urmatoarele pe care le voi primi voi face contestatii, voi cere CNADR explicatii legat de aceste termene( statistici, raport intre nr de amnezi constatate zilnic si nr de pv intocmite zilnic...etc) si voi incerca in instanta sa probez aceasta atitudine de "incurajare a greselii" si nicidecum de limitare /stopare a unei situatii contraventionale.
Poate cineva mai are si alte opinii astept orice sfat !
mayer, utilizator
1. Potrivit art 13 al 1 din OG2/2001 privind regimul contraventiilor aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
In cazul dumneavoastra contraventia a fost savarsita la data de 12.12. 2010 iar aplicarea amenzii contravenionale se prescria la data de 12.06.2011. Daca procesul verbal era incheiat dupa data de 12.06.2011 erati cel mai fericit contravenient deoarece puteati solicita anularea p-v in instanta ridicand exceptia prescriptiei aplicarii sanctiunii amenzii contraventionale.
2.Potrivit art 14 din aceeasi OG 2/2001 executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca p-v nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
In cazul dvs data aplicarii sanctiunii se considera data incheierii procesului verbal si anume- 10.06.2011. Daca p-v vi se comunica dupa data de 10.07.2011 va incadrati in dispozitiile art 14. Se pare ca agentul constatator a fost f vigilent si a incheiat si comunicat p-v la limita oricarui termen de prescriptie....

3.Tot ce va ramane de facut este sa atacati procesul verbal in termen de 15 zile de la comunicare si sa solicitati aplicarea avertismentului in baza art 7 din OG 2/2001 aratand ca s-au achitat cei 28 eur reprezentand valoarea despagubirii cauzate demonstrand astfel ca prejudiciul cauzat a fost acoperit.
Ideal ar fi sa atasati plangerii si alte chitante de plata a rovinetei demonstrand astfel ca sunteti un platitor de buna credinta si ca nu incercati sa va sustrageti de la plata tarifului de utilizare a drumurilor doar ca, in acea zi dorind sa achizitionati rovinieta de la o statie PECO vi s-a comunicat ca nu vi se poate elibera chitanta deoarece aparatul respectiv este defect.(sincer, mie mi s-a intamplat de cateva ori.)
Chiar daca nu contestati procesul verbal plata a 28 de eur reprezentand despagubirea este obligatorie.
Sper ca informatiile de mai sus sa va fie utile.
Succes!
Se pare ca nu aveti sanse sa scapati de amenda respectiva deoarece v-au trimis comunicarea in termenul legal chiar daca la limita. Dar contestatia o puteti face este dreptul dv.
wanna24 a scris:

1. Potrivit art 13 al 1 din OG2/2001 privind regimul contraventiilor aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
In cazul dumneavoastra contraventia a fost savarsita la data de 12.12. 2010 iar aplicarea amenzii contravenionale se prescria la data de 12.06.2011. Daca procesul verbal era incheiat dupa data de 12.06.2011 erati cel mai fericit contravenient deoarece puteati solicita anularea p-v in instanta ridicand exceptia prescriptiei aplicarii sanctiunii amenzii contraventionale.
2.Potrivit art 14 din aceeasi OG 2/2001 executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca p-v nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
In cazul dvs data aplicarii sanctiunii se considera data incheierii procesului verbal si anume- 10.06.2011. Daca p-v vi se comunica dupa data de 10.07.2011 va incadrati in dispozitiile art 14. Se pare ca agentul constatator a fost f vigilent si a incheiat si comunicat p-v la limita oricarui termen de prescriptie....

3.Tot ce va ramane de facut este sa atacati procesul verbal in termen de 15 zile de la comunicare si sa solicitati aplicarea avertismentului in baza art 7 din OG 2/2001 aratand ca s-au achitat cei 28 eur reprezentand valoarea despagubirii cauzate demonstrand astfel ca prejudiciul cauzat a fost acoperit.
Ideal ar fi sa atasati plangerii si alte chitante de plata a rovinetei demonstrand astfel ca sunteti un platitor de buna credinta si ca nu incercati sa va sustrageti de la plata tarifului de utilizare a drumurilor doar ca, in acea zi dorind sa achizitionati rovinieta de la o statie PECO vi s-a comunicat ca nu vi se poate elibera chitanta deoarece aparatul respectiv este defect.(sincer, mie mi s-a intamplat de cateva ori.)
Chiar daca nu contestati procesul verbal plata a 28 de eur reprezentand despagubirea este obligatorie.
Sper ca informatiile de mai sus sa va fie utile.
Succes!

Foarte la obiect.
Si eu am primit pvcc datat 6 iul 2011 referitor la circulatia fara vigneta pe DN 1 la Ramanesti in data de 14.01.2011 ora 12.20
Dar de la data faptei au trecut peste 6 luni desi pvcc este datat in 6 iulie 2011
Data recomandatei (de pe plic) este 20 iulie 2011
Nu circul fara rovigneta, masina fiind pe firma dar e posibil ca atunci sa fi fost lipsa de vignete care nu se gaseau nicaieri in tara (se discuta si la Tv subiectul)
. Am luat rovigneta imediat ce s-a gasit pe intreg anul. Daca la contestatie prezint aceasta vigneta care este inca valabila pe tot anul 2011 nu scap de cei 404 lei tariful de despagubire?
Contestatia o fac si o depun la cea mai apropiata judecatorie de locul faptei adica de Romanesti , unde o fi acea judecatorie?
Contestatia in sine trebuie formulata in terrmeni juridici adica ntrebuie neaparat un avocat?.
S-ar putea ca avocatul sa ceara mai mult deacat amenda.
Imi poate da cineva un model de contestatie?
Va multumesc anticipat
Salutari,

Sper ca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi. Am primit si eu 6 PV acasa din Ianuarie. Ca si in alte cazuri se incadreaza in cele 6+1 luni pe care le aveau pentru instiintzare, si se incadreaza in ceea ce spunea un alt utilizator mai sus "te sustin in comiterea greselii intr-un mod perpetuu". Acum eu nu voi plati aceste amenzi, ci ma voi duce sa le contest. Problema este ca abia ce am realizat faptul ca nu am rovigneta, desi in mintea mea eram sigur ca am. Or sa imi mai vina cel putin 6 amenzi in fiecare luna FEB - Iul .. o sa ajung la un total de peste 40 de amenzi * 250 RON + 40 * 120 (cei 28 de euro despagubiri) - ceea ce ma va duce la un total exorbitant de ~ 150 milioane. NU am de unde sa platesc acesti bani. Ce imi sugerati.

Am o speta pe care vreau sa vi-o preint si sa imi spuneti daca este plauzibila - Se pare ca daca te duci la primaria de care apartii , si platesti cate 10-15 lei cam la 6 luni asa.. nu iti vin la Impozitul anual, pentru ca se considera ca tu ai incercat sa platesti dar doar atat poti, si ca asa o poti duce cam 5 ani pana se prescrie . Este vreo urma de adevar ? Legislatia din romania ce-i drept nu te obliga sa iti platesti amenda in intregime o singura data.

Va multumesc anticipat!