avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate LeBAD

Activitate LeBAD

Nu are nimeni niciun raspuns?
Este o intrebare pe care ar trebui sa o rezolv cat mai repede.

Multumesc.
Buna ziua,

Va prezint urmatoarea situatie in fata careia am fost pus.
Vanzatorul a semnat contractul de comision fara a fi discutat direct inainte cu agentia imobiliara, facand asta in scopul derularii mai rapide a procesului de pregatire al actelor de vanzare:

"Obiectul contractului iI constituie imputernicirea data societatii S.C. xxx S.R.L. de catre comitent sa trateze si sa efectueze servicii in vederea efectuarii unei tranzactii imobiliare in numele si pe seama sa, in limitele imputernicirii date de acestia, pentru VANZAREA imobilului situat in xxx in proprietatea Iui xxx in baza actului Contract de vanzare cumparare xxx.

Pentru efectuarea serviciilor si a tranzactiei finale, comitentul se obtiga sa achite S.C. xxx S.R.L. un comision de 1000 EURO, echivalent in lei la cursul oficial BNR al zilei din data platii, din care azi, data semnarii prezentului contract de comision, s-a achitat suma de 0 EURO, in echivalent lei la cursul oficiaI BNR, urmand ca restul in valoare de 1000 EURO sa se achite la sediul firmei la data autentificarii contractului de vanzare-cumparare."

Mentionez ca aceasta foaie care are ca titlu: CONTRACT DE COMISION
ANEXA 1 este singurul act semnat intre agentia imobiliara si proprietar, iar tranzactia de vanzare-cumparare se va desfasura in lipsa agentiei imobiliare.


Va rog sa imi spuneti cat de legal este acest contract si daca proprietarul este supus vre-unui risc in cazul in care nu plateste aceasta suma enorma si nemeritata.

Multumesc,

Cu respect.
Răspuns la discuția Amenda rovinieta.
Am fost astazi la financiar - taxe si impozite pentru inmatricularea noii masini pe noua adresa, in sectorul 4, iar doamna de la ghiseu mi-a confirmat ca sunt "curat" si la intrebarea daca se transfera debitele sau creditele de la un sector la altul, a raspuns ca nu. Astfel precizez ca sectorul 5 (unde era vechea adresa) imi era si el dator cu diferenta de impozit de la vechea masina, pe care il platisem pentru tot anul 2011 si era de aprox. 160 ron

Multumiri si sa ne auzim de bine.
Răspuns la discuția Amenda rovinieta.
Multumesc frumos pentru raspuns, dar cum au ei dovada ca am primit eu pv-ul respectiv, cu atat mai mult ca era afisat la vechea mea adresa, acum sunt domiciliat in alt sector.
Va figura la financiar si pe noua adresa, noul buletin?
Buna ziua,

Am intampinat urmatoare problema: cand am ajuns azi la vechiul domiciliu am gasit lipit pe usa un plic cu un proces verbal semnat de un imputernicit CNADNR si un martor pe care nu i'am vazut in viata mea, in care era un proces verbal de constatare a contraventiei intocmit la data de 6.07.2011 (data la care nu mai aveam masina si nici buletinul la aceasta adresa, era depusa cerere pentru buletin la noua adresa, emis ulterior in 11.07.2011) precum ca am circulat pe 29.01.2011 in localitatea Romanesti, fara rovinieta.
Acum intrebarea este cum as putea sa evita neplacerile (daca acestea exista si se transfera pe noul domiciliu) fara a plati vreo amenda.

Va multumesc si sa aveti o seara cat mai frumoasa.
Salutare si multumiri initiatorului topicului si site'ului www.avocatnet.ro
A primit si prietena mea aceeasi "oferta" si pentru a se asigura ca este in regula a sunat direct la hotel [ link extern ]
de unde i s-a comunicat ca este o mare teapa si ca politia din Londra ii cauta deja pe acesti impostori. Teapa este foarte bine gandita, pana si numerele de telefon(702 > 207) si adresele de mail seamana.

O zi buna tuturor,
LeBAD