avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Activitate dianarusu

Activitate dianarusu

pe perioada cercetarii, pana la comunicarea datei de incetare, angajatorul are posibilitatea sa ii suspende contractul cf 52 (a) din codul muncii, si nu este platit.
daca nu, salariatul cercetat are toate drepturile cf contract pana la data incetarii si va fi platit corespunzator.
in ceea ce priveste comunicarea, angajatorul are posibilitatea sa ii trimita decizia cu confirmare de primire la adresa indicata de salariat, fara sa il mai intereseze neaparat daca a primit-o sau nu, asa cum am citit (nu mai stiu daca am voie sa scriu in forum titlul sau cine a scris-o, asa ca nu dau detalii).astfel, se aplica prevederile deciziei trimise cu confirmare.
acelasi lucru am inteles si eu din art. 252. incetarea nu poate avea loc inainte de data comunicarii. ea poate avea loc in ziua comunicarii, sau, pentru ca este in favoarea salariatului, dupa comunicare.
daca decizia de sanctionare produce efecte de la data comunicarii, asta inseamna ca din acea zi(data comunicarii,), se aplica cele prevazute in decizie, inclusiv termenul de contestare de 45 zile cf dialogului social.

lucrurile sunt clare acum si stiu cum voi proceda in aceasta situatie.
ok, multumesc
Corect. dar daca eu trec in decizia de sanctionare faptul ca CIM inceteaza cu data de 15.05, inregistrez in revisal cu 15.05 si eu ii comunic decizia pe 16.05, se mai aplica art 252 (3), unde este specificat faptul ca decizia isi produce efectele de la data comunicarii?
ar insemna sa fac o corectie in revisal, nu?
din aceasta cauza am o problema cu data de incetare CIM specificata. ar trebui sa fac tot posibilul sa o comunic in ziua desfacerii sau inainte, nu?
Răspuns la discuția concediile medicale
da, gasesti informatii in OUG 36/2010
Am inteles, doar ca am ramas cu o dilema cu privire la redactare. In decizia de sanctionare ar trebui mentionat faptul ca incetarea intervine la data comunicarii deciziei, fara sa fie trecuta o data exacta de incetare? sau ar trebui sa existe o data exacta, posterioara sau din ziua comunicarii?
eu as putea sa inregistrez incetarea in revisal cu data trecuta de salariat la momentul comunicarii?

merci inca o data pentru ajutor!
Am o situatie, un salariat a fost cercetat disciplinar si i se va desface contractul de munca. Decizia de sanctionare, care i se comunica in 5 zile, este aceeasi cu decizia de incetare contract si pe baza careia se fac modificarile in revisal?
Sau la data comunicarii deciziei de sanctionare se emite decizia de incetare CIM?

Multumesc frumos!
Buna seara,
Am cateva intrebari legate de concediile medicale, transmiterea acestora si recuperarea sumelor FNUASS.

Am observat ca sunt firme sau institutii care nu declara concediile si nici nu depun dosar pentru recuperare sume din FNUASS. sa inteleg ca nu este legal?cine ar fi tras la raspundere in acest caz si cum?

Dupa ce un salariat transmite angajatorului informatii despre CM in 24h, angajatorul are obligatiile:
 pentru cod boala 01, angajatorii au obligatia sa transmita casei de sanatate in termen de maxim 6 zile de la data la care au fost instiintati de starea de incapacitate, lista persoanelor angajate aflate in concediu medical, precum si datele de identificare respectiv numele medicului. in cazul altor boli (sarcina si lauzie) nu este necesara aceasta prevedere si se poate depune lista dupa perioada in care s-a incheiat perioada.

intrebari:
-mai este valabila inscrierea online de pe situl casmb pt obtinere cont si parola, pentru transmitere online a listei cu persoane intrate in CM?
- se transmite doar la casmb sau la casele de sanatate de care apartine salariatul?

Va multumesc frumos!