avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_ec

Activitate andreea_ec

Multumesc pentru raspuns!
Din pacate clauza in care antecontractul este rezolvit nu exista.
Dar problema e ca el a zis ca nu mai vrea nimic. Pur si simplu s-a razgandit si acum dupa 2 ani s-a razgandit din nou ca vrea. Eu am gasit cumparator acum. Nu e corect ce face.
Atunci m-a incurcat si el pe mine. A trebuit sa fac toate actele si sa am toate datoriile achitate.
Va multumesc mult pentru raspuns!
Acea clauza cum ca contractul este rezolvat fara indeplinirea vreunei formalitati imi lipseste din pacate. Credeam ca acea data este cea care stinge orice obligatie. E bine de stiut pe viitor, de studiat bine ce trebuie specificat in antecontract.

Acum nu inteleg in instanta cum va decurge, pentru ca, practic, va fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui. Cine are castig de cauza? Cum dovedesc eu ca el e cel care a renuntat ca sa nu ajung sa platesc suma de bani de 8000 euro. Avansul si acum i-am spus ca il dau, deci pentru acei banuti nu imi fac probleme. Dar pt restul...ma cam ingrijorez...
Multumesc pentru raspuns!

Revin cu noutati, ce e drept, dupa ceva timp.
Dupa o noua incercare de a intelege, mi s-a spus la Primarie ca nu imi dau pentru ca in zona sunt deja multe case si sa constuiesc un sediu de birouri. Pentru acest scop imi elibereaza certificat. Ce fel de raspuns e acesta? Mentionez din nou ca zona este trecuta ca zona mixta CM si apoi categorie de utilizare CC-curti si constructii. In jur sunt numai case

Ce pot face pentru ca nu pot construii pe conturul casei vechi (e lipita de poarta si as vrea sa o fac mult mai in spate). Si dimensiunea e de 720 mp. Nu vad ce ar afecta si nu mi-au zis ca asta e problema. Mai ales ca vecinul meu are terenul mai mic si i s-a permis cu putin inainte sa cer eu eliberare de certificat de urbanism.

Totusi daca nu e nici o solutie, voi merge pe extindere.

Parerile si sfaturile sunt asteptate cu nerabdare.
Buna ziua !
Sper sa pot primii sfaturi aici pentru ca am mare nevoie de ele.
Am incheiat un antecontract in anul 2010 pentru schimbul terenului meu pe un apartament si suma de bani cu un anume X. Partile sunt eu si fratele meu cu terenul si acest X. La acel moment, X nu a putut duce la final schimbul pana la data precizata pentru efectuarea contractului din motive personale legate de apartament. Mentionez ca am primit un avans de bani.
In final a decis ca renunta dar nu am fost la notar sa specificam acest lucru si m-am oferit sa ii returnez suma de bani dar a zis ca e vina lui si ca renunta la bani si sa nu il dau in judecata. Am discutat si am zis ca daca nu mai gasecs cumparator poate o sa ducem pana la final tranzactia (voia mult terenul pt firma lui) dar nu am stabilit nimic concret.
Acum in 2012 vrem sa vindem terenul, avem cumparator pt o suma mai mare dar X ameninta ca ne cheama in instanta pentru suma specificata in antecontract in cazul nerespectarii spunandu-ne ca acum ne da imobilul si ca nu mai are probleme. Am fost la 2 notari si m-au informat ca acest antecontract e valabil 3 ani chiar daca avem acea data specificata acolo, ma poate chema in instanta (pana in data de 16.09.2013). Mai mult, mi-au zis ca nu pot dovedii ca el a renuntat si pot platii suma de 8000 euro trecuta. Nu vreau sa ajung in instanta.
Intrebarea mea este de ce nu este nul acest antecontract daca e trecut de data specificata si pot vinde terenul cumparatorului actual fara grija?
Mai jos sunt clauze trecute in el pt a intelege mai bine:
Noi partile contractante ne obligam reciproc sa perfectam contractul de schimb urmand sa ne prezentam la biroul notarial public ales pana la data de 16.09.2010 pentru a semna contractul de schimb privind imobilul mentionat.Noi partile contractante ne obligam pana la data prefectarii contractului de schimb sa obtinem toate documentatiile necesare contractului de schimb.Azi la data autentificarii prezentului contract se achita suma de Y000 euro.De asemenea ne obligam reciproc ca in cazul in care ne razgandim contractul de schimb nu se va mai perfecta, numitii a, b(membrii familiei mele) vor inapoia suma de bani primita(avansul) . Cel care se razgandeste va achita celeilalte parti daune de 8000 euro.

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre!
Voi lucra cu o companie din Londra, pe teritoriul Romaniei, de acasa, in baza unui contract, valabil 12 luni, in care este specificat ca eu voi presta servicii (cercetare de piata in Europa folosind internetul si telefonul, consultanta si cand este nevoie si traducere) pentru compania straina. Intrebarea mea este ce taxe, contributii trebuie sa platesc si daca trebuie sa declar contractul. Ei nu imi vor plati nimic acolo. Banii vor fi transferati in contul meu bancar. De asemenea ei in contract se angajeaza sa imi plateasa factura telefonica si abonamentul la internet iar acesti bani vor fi transferati alaturi de venitul lunar. Exista o lege care sa ma scuteasca de la plata impozitului pe acest venit lunar? Si daca nu, ce trebuie sa platesc exact si sa declar?
Buna ziua! Am un teren de 650 mp intravilan in Iasi pe care vreau sa imi construiesc o casa P+M. Pe acest teren este o casa batraneasca. Mentionez ca zona este trecuta ca zona mixta CM si apoi categorie de utilizare CC-curti si constructii. In jur sunt numai case. Eu am cerut certificat de urbanism pentru demolarea casei batranesti si pentru construirea unei noi case. In certificatul primit de la primarie scrie: "Prezentul act de urbanism poate fi utilizat in scopul declarat pentru: demolare cladiri existente pe teren proprietate. Solicitarea de construire locuinta noua nu se incadreaza in prevederile art. 32 din legea 350/2001 mod prin OUG nr 7/2011. Nu inteleg ce legatura are cu mine aceasta lege pentru ca nu ies din documentatia aprobata pentru zona respectiva (curti si constructii) iar in jur am vecini cu case. Chiar vecinul meu din dreapta a construit anul trecut o vila cu 3 etaje si nu l-a afectat articolul 32 din legea 350/2001. Ce pot sa fac? Este just sa se lege de aceasta ordonanta? Va multumesc anticipat pentru raspuns!