avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate bazias

Activitate bazias

Răspuns la discuția radiere auto
Acelasi lucru il am eu.Contractul de comodat mi-a expirat,l-amdat in judecata pe cel caruia i-am vandut masina,el sa prezentat spunand ca nu mai are masina si nici actele , instanta cerandu-mi sa prezint acte doveditoare caci masina este pe numele meu . La momentul acela nu am stiut de unde sa iau acele acte si instanta nu mi-a aprobat cererea de radiere. Interesandu-ma am gasit solutia de a cere politiei un act care sa ateste ca eu sunt proprietar . Am primit acel act si l-am dat din nou in judecata . Instanta l-a citat dar el si-a schimbat domiciliul . La judecatorie instanta mi-a impus mie sa ii gasesc adresa . Eu am facut un anunt intr-un ziar national "Adevarul" , m-a costat 80RON iar cu ziarul trebuie sa ma prezint in instanta , restul voi vedea ce v-a fi .
Răspuns la discuția actiune civila
Multumesc de sfat,dar daca el nu se prezinta si nici nu este de gasit,de la cine voi primi banii?
Discuție actiune civila
am vandut o masina.fara a face actul de vanzare-cumparare dar i-am dat toate actele.in2008.cumparatorul nu a mai venit sa facem actele.l-am dat in judecata.dupa ce am scos de la politie act ca masina e pe numele meu+certificat fiscal caci platesc impozit.Eu vreau sa radiez masina,dar nu mai am nici un act,asa ca am cerut in instanta sa dispuna radierea fara a detine eu actele.El nu sa prezentat la judecata,iar instanta mi-a dat solutie: Pune în vedere reclamantului să precizeze domiciliul actual al pârâtului, sub sancţiunea art. 155 ind. 1 Cpc.,am dat anunt la ziarul Adevarul si l-am chemat in instanta la data urmatoare.VA ROG:trebuie depus ziarul la dosar,sau ma prezint cu el la urmatorul termen?ce mai trebuie facut pentru a termina mai repede?MULTUMESC