avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate alizee2009

Activitate alizee2009

Va multumesc pentru clarificari de care chiar aveam nevoie!!! Din pacate nu mai sunt la curent cu notatile legislative,dar voi fi nevoita sa fiu incepand cu luna august:((
#-o Pai si daca eu intru in fara plata,asta nu inseamna ca devine vacant si neocupat de alta persoana?
La bunavointa angajatorului nu pot apela pentru ca nu exista, atat timp cat legea ii va permite sa decida, va decide impotriva mea. Apropo,dupa ce una din motivarile respingerii cererii de concediu fara plata a fost ca functia( secretar institutie invatamant) necesita prezenta unui salariat( totusi timp de doi ani nu au avut unul),am intrebat daca nu poate angaja pe perioada determinata.Raspunsul a fost NU pentru ca posturile sunt blocate. As vrea sa va intreb ,chiar nu exista o exceptie de la legea blocarii posturilor in institutiile publice? Este totusi post unic.
Multumesc!!!
Nu imi ramane decat sa ma rog sa se semneze si sa se publice in M.O anul acesta,dupa care sa fac iar o cerere pentru ca din ce am citit se va pastra articolul in forma din vechiul Contract.
Multumesc!
Buna ziua! As dori sa stiu daca in conditiile in care am avea un Contract de Munca la nivel national pentru anii 2011- 2014,semnat si publicat in M.O. articolul 62. care face referire la concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la trei ani ar fi cu titlu obligatoriu pt.angajator sau ramane la latitudinea lui? Acel poate din "salariata poate beneficia de inca 1 an concediu fara plata..................." este interpretat de angajator in interesul lui, considerand ca nu este obligat.
Va multumesc!
multumesc!
Buna ziua!
In aug 2011 ar trebui sa reincep activitatea dupa un concediu de crestere a copilului,sanatos, pana la doi ani,insa eu am depus o cerere de concediu fara plata in vederea cresterii copilului pana la trei ani conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National ,art.62. - (1) (2) si a Codului Muncii pe 2011,Art. 238. - (1) (2) . Din pacate,angajatorul a considerat sa imi dea un rapuns negativ legandu-se ca in articol este inserat "poate" ceea ce el considera ca nu il obligat,asta o data si in al doilea rand ca ei au nevoie de secretara,asta in conditiile in care timp de doi ani nu au angajat si in contextul in care s/ar putea scoate postul la concurs pe perioada determinata.
Sunt intr-o mare dilema pentru ca nu mai inteleg daca decizia de a mi se acorda concediu fara plata ,ramane la latitudinea angajatorului.Mentionez ca baietelul meu s-a nascut in aug 2009, deci inaintea ultimelor modificarii aduse legii privind cresterea copilului.Ce pot face,din punct de vedere legal, in continuare?