avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate Marioara2011

Activitate Marioara2011

Sunt o graviduta care intentioneaza de la data de 1 Septembrie sa intre in concediu de risc maternal. La acea data voi fi in saptamana a 22-a cea ce inseamna ca pot solicita 90 sau 120 de zile, intrebarea mea este: cu acest concediu pot merge pana in saptamana 40 adica pana la momentul cand voi naste sau sunt cumva obligata de lege sa imi iau si zile din concediul pre/post-natal inainte? Si adica, pot merge cu acest concediu de risc maternal pana nasc ca sa imi pot pastra cele 126 de zile de concediu post natal pentru dupa ce nasc? Si ca o continare a acestei intrebari: eu din mai 2015 am salariul net 1400 de lei, daca intru in concediu ce se va intampla cu aceste luni in care voi primi bani fiind in concediu? Imi vor fi socotite ca si venit ? Sau calculul va fi facut pe perioada/lunile de dinainte de a inta in concediu?
Răspuns la discuția venit neimpozabil
sub ce alta denumire in afara de contract de imprumut se mai pot transfera bani de la o persoana la alta fara a intra la venituri impozabile? multumesc
contractul de imprumut pe o suma fixa cu rate lunare de returnare a imprumutului in momentul in care ratele sunt platite prin transfer bancar intra la venituri impozabile? multumesc