avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Activitate simo888

Activitate simo888

Răspuns la discuția Speta - oferta angajare
ok - ma refeream la bani de platit catre ofertant. se poate asta?
Răspuns la discuția Speta - oferta angajare
pierderea - in ce poate consta?
Răspuns la discuția Speta - oferta angajare
din experiente si din cele prezentate - este un proces cu sanse mari de castig?
Răspuns la discuția Speta - oferta angajare
atunci ce este? este pana la urma o obligatie din partea lor prin intermediul inaitarii unei oferte?
Răspuns la discuția Speta - oferta angajare
mentionez ca ieri - dupa ce le-am zic ca sunt de acord cu ce pot sa imi ofere, le-am trimis pe e-mail oferta semnata.

eu stiu ca prin oferta - angajatorul are niste obligatii, avand in vedere ca ei au oferta acceptata, iar pe oferta este mentionata decat data semnari de catre mine nu si de catre ei, nu sunt obligati a face angajarea? iar neindeplinirea acesteia este o sanctiune?

Răspuns la discuția Speta - oferta angajare
dar ce parere aveti cu privire la situatia prezentata?
Am fost la niste interviuri la banca X, in urma carora mi-au trimis o oferta pe e-mail cu valabilitatea de 1 zi lucratoare, cu mentiunea daca sunt lucruri de lamurit pe baza acesteia sa ii anunt.
Oferta a fost trimisa vineri spre sf programului, in urma caruia am solicitat cateva aspecte de lamurit cu privire la beneficii sau nu, in plus fata de salariul mentionat, mi s-a raspuns in aceeasi zi la inchiderea programului.
Luni dimineatza am revenit cu e-mail privind negocierea salariului cu reanalizarea ofertei, insa nu am primit nici un raspuns toata ziua. A doua zi am revenit cu e-mail de solicitare informare cu privire la faptul ca nu mi s-a raspuns ieri, insa nici de data aceasta nu mi-a raspuns. Apoi am sunat si am intrebat ce se intampla, de ce nu au raspuns, si nu a avut nimc de spus cu privire la acest lucru, insa apoi a mentionat ca oferta modificata este inaintata la semnat si sa astept ca ma anunta ea cu privire la oferta.
A trecut de la acest apel telefonic - o saptamana si m-am trezit ieri cu un e-mail imi care imi spune ca nu poate sa imi ofere cat am cerut eu la interviu ( in conditiile in care era o negociere, nu o suma fixa) si ca s-au indreptat catre al doilea caldidat din lista scurta.
Am sunat-o pe aceasta doamna cu care am tinut legatura - mentinand ca eu nu le-am dat inca un raspuns pe ceea ce pot ei sa imi ofere si nu pot inca sa se indrepte catre al doilea cadidat si ca sunt de acord cu ce pot ei sa imi dea, daca mai mult nu se poate.
Mi-a mentionat ca deja a trimis oferta la cealalt candidat, insa apoi s-a schimbat si ca isi va anunta sefa ca sunt de acord cu oferta si ma anunta. Am fost apoi sunata si ca isi mentin varianta de al doilea cadidat, si ca eu nu ii pot obliga sa ma angajeze, si ca isi retrage oferta, insa i-am explicat ca asa ceva nu exista si ca eu le voi tirmite oferta semnata si ca solicit sa discut cu sefa de departament unde este postul liber si cu sefa de hr.
Sefa de hr mi-a trimis apoi e-mail si mi-a spus ca oferta este expirata ca nu le-am raspuns in termen in conditiile in care raspunsul meu a stat in functie de al lor, iar ei sunt cei care au intaziat lucrurile. Ce i-a oprit sa imi dea raspuns imediat ce au primit e-mal-ul meu si sa nu astepte sa treaca timpul.

Va rog sa imi spuneti ce este de facut in acest caz.
Daca fac o plangere la ITM, vor primii amenda?
Daca merg in instanta cu ei , voi avea castig de cauza?
Discuție Acte angajare
Buna ziua,

Am primit o oferta de angajare, la care mi s-a solicitat:
- adeverinta de vechime pentru perioada lucrata necompletata in carnetul de munca de la data de 31.12.2010 pana in prezent
- carnet de munca completat pana la dara de 31.12.2010.

Mentionez ca eu nu am pana in dec 2010 carte de munca, ci doar adeverinta de vechime.

Pana in momentul prezent nici un angajator nu mi-a cerut aceste documente, si nota de lichidare, demisia si adeverinta de cas .

Va rog sa imi spuneti daca este normal ceea ce imi ceri iei si daca pot refuza.

Sincer eu zic ca nu este ITM sau casa de pensii sa fac inventarul vechimii si modificarilor contractuale. Nu vad un scop in aceste documente.

Multumesc!
care este urmatorul pas pe care trebuie sa il faca dupa otinerea hotararii de divort?
vine in Romania si incotro trebuie sa mearga?
Buna ziua

Am rugamintea sa ma ajutati cu privire la rezolvarea spetei descrise.

Sora mea este casatorita din 2003 in Romania tot cu un roman care locuia de ceva vreme in America.

Acum se afla in proces de divort in America.

In urma pronuntarii divortului in America, va trebuii sa faca divort si in Romania? sau este valabila si in Romania divortul din America?

Trebuie sa fie anuntate autoritatile romanesti prin depunerea actelor de divort du america la primaria din Romania unde s-a oficiat casatoria?

Multumesc!