avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate Aty80

Activitate Aty80

Buna ziua,
Am decis ca la societatea pe care am infiintat-o in 2011 sa fac mai multe modificari.Mentionez ca intre timp m-am casatorit si am luat numele sotului. Va rog sa-mi spuneti ce sa fac si de ce acte am nevoie pentru:
-modificare nume societate(deja am luat rezervare de nume si disponibilitate)
- schimbare nume familie asociat unic dupa casatorie;
- schimbare cod caen;
-aducerea unui asociat in firma;

Va rog mult sa-mi acordati un raspuns.
Va multutmesc mult...asa voi face ...incep sa-mi dau seama cum stau lucrurile.

O zi buna.
Buna ziua,
Azi am fost la primarie si am rezolvat cu acel acord de functionare. Am reusit sa imi cumpar si casa de marcat iar maine ma voi duce sa depun dosarul pentru inregistrare-fiscalizare.
Acum eu am o mare nelamurire( ori eu nu inteleg legea ori cei de la Administratia financiara nu s-au facut intelesi): SRL-ul meu este platitor de impozit pe venit al microintreprinderilor ,deci cei de la Adm. Fin. mi-au spus ca nu trebuie de depun nici un vector fiscal in termen de 60 zile cand SUNT OBLIGATA SA AM UN ANGAJAT. Deabia dupa aceea va trebui sa ma duc si sa declar daca sunt sau nu paltitoare de TVA. Ceva nu suna bine,nu-i asa? Eu cum imi fiscalizez casa de marcat daca nu am nici o dovada ca nu sunt platitoare de TVA?? Sau faptul ca sunt platitoare pe venit al micro atesta automat statutul de neplatitor?? Sper sa fiu inteleasa.

Sper sa aveti rabdare si sa primesc un raspuns.
Multumesc enorm pentru raspunsurile date.
P.S. Registrele le cumpar pur si simplu de la Administratie?
Buna ziua,

Am infiintat un SRL ,actele de la registrul comertului deabia mi-au iesit. Intrebarea mea ar fi: ce pasi trebuiesc urmati de acum incolo? De mentionat ca am cod CAEN 4771 si am deschis si punct lucru. In continuare stiu ca am nevoie de autorizatii de la primarie pentru functionarea punctului de lucru, sa-mi fac stampila si .. sper sa ma ajutati cu mai multe detalii.
Dar in ceea ce priveste Administratia Financiara- ce conditii sunt pt depunerea vectorului fiscal si obtinerea tuturor registrelor??

Va multumesc din suflet pentru ajutor.