avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrasibiu

Activitate alexandrasibiu

Buna ziua,

am nascut in data de 10.02.2016 ar in concediul prenatal am intrat in data de 04.01.16. Concediul postnatal mi-a fost acordat de medicul de familie pana in data de 08.05 insa din cauza unei confuzii firma mi-a suspendat contractul de munca doar cu data de 11.05 si raman 2 zile neacoperite. De la firma mi s-a spus ca din aceasta cauza o sa imi fie refuzat dosarul de indemnizatie? Intrebarea mea este daca pt cele 2 zile nubad putea sa imi iau concediu fara plata? Mentionez ca am realizat venituri impozabile in cele 12 luni anterioare nasterii copilului, vechimea mea la actualul loc de munca fiind de 9 ani.

Multumesc
Răspuns la discuția poprire pe contul de salariu
pai am discutat cu executorul si el mi-a zis ca atunci cand mi-a trimis documentele acasa a trimis si bancii documentele pentru poprire dar dupa ce am dat declaratia in legatura cu bunurile pe care le detin si am ajuns cu dansul la un consens, adica de a-mi opri 1/3 din salariu dansul mi-a spus ca o sa comunice bancii sa ridice poprirea de pe cont ca sa pot sa imi folosesc restul de salariu. Problema e ca astazi cand am mers la banca contul era inca blocat.
Buna ziua

am o nelamurire.In data de 30 .08.2011 am fost la un executor judecatoresc pentru a da o declaratie cu privire la bunurile pe care le detin in vederea executarii silite pentru in credit de nevoie personale facut in anul 2007.
am discutat cu executorul judecatoresc, am dat acea declaratie si el mi-a spus ca in acel moment aveam o poprire pe contul curent in care imi intra si salariul.Tot dansul mi-a mai spus ca daca o sa ii duc o adeverinta de la firma la care lucrez care sa specifice ca salariul il primesc in acel cont el o sa ridice poprirea si o sa trimita firmei o instiintare sa imi opreasca 1/3 din salariu cum am convenit deoarece nu detin bunuri mobile sau imobile .

Astazi am mers la banca sa imi ridic salariul dar nu aveam nici un ban pe card, iar cand am vorbit cu cei de la banca mi-au zis ca exista poprirea pe cont si de accea nu pot sa scot banii .
Daca se poate sa imi spuneti ce se poate face in acest caz .

Va multumesc
Răspuns la discuția Executare silita/lipsa bunuri
Pe tot venitul sau doar pe o parte din el?
Va multmesc
buna ziua

am facut in anul 2008 un credit de nevoi personale iar apoi de cateva luni nu am mai avut posibiliatea sa platesc rata lunara.am primit o scrisoare de executae silita si vreau sa stiu ce se poate intampla daca nu am bunuri pe numele meu de nici un fel, stau cu chirie si am doar venitul meul din salariu

Va multumesc