avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Activitate claudianiculai

Activitate claudianiculai

Buna ziua,

Sunt casatorita de 1 an si vreau sa divortez. Sotul meu detine un autoturism achizitionat in timpul casatoriei. Automobilul este second hand si a fost achizitionat prin contract de vanzare-cumparare standard, folosit pentru imatricularea autoturismelor. Autoturismul a fost imatriculat pe numele sotului. De asemenea, la rugamintea sotului, inainte de casatorie, eu am luat niste carduri de credit pe numele meu, banii urmand a fi folositi impreuna cu sotul meu.

As vrea sa stiu daca, in eventualitatea unui divort, contravaloarea automobilului se poate imparti intre noi si daca sotul meu poate fi obligat in vreun fel sa contribuie la achitarea sumelor restante catre banci, avand in vedere ca banii au fost folositi impreuna cu sotul meu, atat inainte cat si dupa casatorie.

Multumesc
Am beneficiat de concediul aferent celor 10 luni.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca ma puteti ajuta cu urmatoarea informatie:

Lucrez cu contract determinat de munca pe 3 luni la o societate comerciala incepand cu luna mai 2011 si ma intrebam daca acum, in luna iulie am dreptul sa beneficiez de o zi de concediu de odihna.

Anul trecut am lucrat 10 luni, fiind disponibilizata in Noiembrie 2010. Am beneficiat de indemnizatie de somaj din ianuarie pana in mai 2011.

Va multumesc.