Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna - contr. determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna - contr. determinat

Buna ziua,

As dori sa stiu daca ma puteti ajuta cu urmatoarea informatie:

Lucrez cu contract determinat de munca pe 3 luni la o societate comerciala incepand cu luna mai 2011 si ma intrebam daca acum, in luna iulie am dreptul sa beneficiez de o zi de concediu de odihna.

Anul trecut am lucrat 10 luni, fiind disponibilizata in Noiembrie 2010. Am beneficiat de indemnizatie de somaj din ianuarie pana in mai 2011.

Va multumesc.
La 3 luni lucrate ati avea dreptul la 5 zile de concediu, pe baza unei cereri adresate angajatorului puteti beneficia de concediu de odihna, dupa ce administratorul(patronul) isi exprima acordul,asta e in functie de necesitatile fiecarei firme.
Dar la cele 10 luni de anul trecut ati beneficiat de concediu? Daca nu,probabil vi s-a platit acesta in momentul disponibilizarii.
Am beneficiat de concediul aferent celor 10 luni.