avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... disponibilizare dupa cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

disponibilizare dupa cic

Am o vechime in munca de 3 ani.
Un an am lucrat la o firma privata .
M-am angajat apoi la o firma de stat unde am intrat imediat in concediu de maternitate .
Dupa terminarea c.maternitate am intrat 2 ani in CIC,care se termina la 1 noiembrie.
Se preconizeaza ca peste cateva luni sa se faca disponibilizari .Intrebarile mele sunt:
-am dreptul sa ma disponibilizez la cerere?am suficienta vechime?CIC se
considera vechime in caz de disponibilizare?
-ce salariu compensatoriu voi avea?
-voi primi si ajutor de somaj?
Va multumesc mult pentru ajutor
-
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:32, 18 Octombrie 2011
1. Daca va inceteaza CIM din motive neimputabile dvs. atunci veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
2. La celelalte intrebari gasiti raspunsurile in CCM aplicabil angajatorului sau in Regulamentul intern al acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu sarcina si lehuzie rogvaiv12 rogvaiv12 In prezent sunt in concediu de ingrijire copil 2 ani (CIC) pana in februarie 2011. Cand se va termina acest concediu vreau sa intru in concediu de sarcina si ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa cic maria_rubi maria_rubi Buna ziua! Am iesit din CIC pe 18 ianuarie 2009 (am stat 2 ani). Acum sunt in concediu prenatal, in 20 martie urmand sa nasc al doilea copil. Dupa cele 42 ... (vezi toată discuția)
Intoarcerea din ccc oana-daci-m oana-daci-m buna seara, as avea si eu o serie de intrebari si nelamuriri. va rog daca ma puteti ajuta. in momentul de fata sunt in concediu de cresterea copilului cu ... (vezi toată discuția)