Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... disponibilizare dupa cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

disponibilizare dupa cic

Am o vechime in munca de 3 ani.
Un an am lucrat la o firma privata .
M-am angajat apoi la o firma de stat unde am intrat imediat in concediu de maternitate .
Dupa terminarea c.maternitate am intrat 2 ani in CIC,care se termina la 1 noiembrie.
Se preconizeaza ca peste cateva luni sa se faca disponibilizari .Intrebarile mele sunt:
-am dreptul sa ma disponibilizez la cerere?am suficienta vechime?CIC se
considera vechime in caz de disponibilizare?
-ce salariu compensatoriu voi avea?
-voi primi si ajutor de somaj?
Va multumesc mult pentru ajutor
-
1. Daca va inceteaza CIM din motive neimputabile dvs. atunci veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
2. La celelalte intrebari gasiti raspunsurile in CCM aplicabil angajatorului sau in Regulamentul intern al acestuia.