avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu sarcina si lehuzie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu sarcina si lehuzie

In prezent sunt in concediu de ingrijire copil 2 ani (CIC) pana in februarie 2011. Cand se va termina acest concediu vreau sa intru in concediu de sarcina si lehuzie (urmeaza sa nasc al 2-lea copil in aprilie 2011). Dupa ce am nascut primul copil, dupa un an m-am reintors la munca, iar dupa cateva luni firma la care lucram s-a inchis, fiind disponibilizata cu OUG95.Dupa ce am fost disponibilizata am intrat in somaj, de unde m-am reintors in CIC, somajul fiind suspendat pe aceasta perioada. Practic in cele 6 luni anterioare lunii februarie 2011, luna in care intentionez sa solicit concediu de sarcina si lehuzie, eu am urmatoarele venituri, cumulate:
- indemnizatie crestere copil de pana la 2 ani
- plati compensatorii ca urmare a disponibilizarii cu OUG95
INTREBARI:
1. care vor fi veniturile pe baza carora mi se va calcula valoarea concediului de sarcina si lehuzie?
2. cui trebuie sa ma adresez pentru acest concediu (la somaj, la Casa de Sanatate...?), ce acte trebuie sa duc si cui?
3. prin intermediul cui mi se vor plati banii ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:39, 10 Decembrie 2010
1. Inteleg ca ati intrat in CCC1 in timp ce erati in somaj indemnizat.
2. Dupa terminarea CCC1 se reia indemnizatia de somaj, de unde a ramas.
3. Apoi intrati in concediu de maternitate (sarcina si lauzie) dupa care intrati in CCC2. Indemnizatia de somaj se suspenda din nou.
4. Certificatele medicale pentru maternitate le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
5. Cererea de intrare in CCC2 o faceti tot catre Agentia de Somaj.
6. Intrebati la Agentia de Somaj si la Casa de Asigurari de Sanatate daca salariile compensatorii, acordate in baza OUG sunt luate in calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical sarcina si lehuzie anestezista anestezista buna ziua.cum si din ce se calculeaza concediul medical de sarcina si lehuzie in urmatorul caz? am un copil care in 20.dec.2012 a implinit 2 ani, dar in ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere si ingrijire a copilului ada32 ada32 Buna seara, sunt in concediu de crestere a copilului conform vechii legi pana la 14 august 2011 si sunt insarcinata cu al doilea copil care se va naste in ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal bobu_elena bobu_elena Buna ziua. In momentul de fata sunt in concediu de crestere copil(de 2 ani), concediu care mi se termina pe 19 septembrie 2011. In acelasi timp sunt ... (vezi toată discuția)