avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate miresanu

Activitate miresanu

unde gasesc ordonanta guvernului si normele de aplicare privind exonerarea penalitatilor catre fisc in cazul platii sumelor datorate pana la 31 dec 2011 ?
Am efectuat succesiunea si pe baza unei conventii cu ceilalti mostenitorisisi a unei schite efectuata de ei mi s-a stabilit partea pe care o voi detine.
Dupa masurarile cadastrale a reiesit ca masuratoarea initiala era aproximativa si partea mea(conform schitei si conventiei initiale)este mai mare cu cca 150 mp.
Deoarece .fiind de buna credinta,am respectat limitele stabilitesiam plantat livada si am reparat si imbunatatit fosta casa parinteasca,care era ruinata,de pe partea stabilita ca imiu apartine.
Ceilalti mostenitori vor sa ma retrag cu 150 mp,lucru imposibil,datorita distrugerii investitiei facute
In compensatie pot sa le ofer partea mea din resul proprietatii(1 ha pasune si 0,375 ha padure.
Daca nu accepta.pot avea sanse in instanta,eventual cu plata unei sume de bani in compensatie ,pentru a nu distruge investitia facuta?
Mentionez ca,pana in prezent ceilalti mostenitori nu au contribuit cu nimic la pastrarea proprietatii mostenite.
am cotizat la fondul de pensii din 1976( martie )pana in prezent(mai 2011)=35 ani
Actual activez ca PFA si as dori sa stiu daca pot sa nu mai platesc contributia la fondul de pensii pana la pensionarea mea anticipata la implinirea varstei respective.
Activitatea profesionala=
nascut 28 august 1952
facultate 1972-1975= 3 ani
angajare in 15 08 1975
armata intre 1 oct 1975 -1 aprilie 1976
angajat pana in 1993 martie
somer martie 1993-1 octombrie 1993
angajat intre 1 oct 1993-1 septembrie 2009
PFA din 2 09 2009 pana in prezent(1 iulie 2011)
As dori sa mi se calculeze varsta la care pot iesi la pensie cu anticipatie
nu am avut conditii speciale de munca sau grupa