Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

Am efectuat succesiunea si pe baza unei conventii cu ceilalti mostenitorisisi a unei schite efectuata de ei mi s-a stabilit partea pe care o voi detine.
Dupa masurarile cadastrale a reiesit ca masuratoarea initiala era aproximativa si partea mea(conform schitei si conventiei initiale)este mai mare cu cca 150 mp.
Deoarece .fiind de buna credinta,am respectat limitele stabilitesiam plantat livada si am reparat si imbunatatit fosta casa parinteasca,care era ruinata,de pe partea stabilita ca imiu apartine.
Ceilalti mostenitori vor sa ma retrag cu 150 mp,lucru imposibil,datorita distrugerii investitiei facute
In compensatie pot sa le ofer partea mea din resul proprietatii(1 ha pasune si 0,375 ha padure.
Daca nu accepta.pot avea sanse in instanta,eventual cu plata unei sume de bani in compensatie ,pentru a nu distruge investitia facuta?
Mentionez ca,pana in prezent ceilalti mostenitori nu au contribuit cu nimic la pastrarea proprietatii mostenite.
Nu ati facut partajul succesoral ca sa iesiti din indiviziune? Acesta se face fie la notar fie in instanta. Pe baza acestui partaj vi se va intabula dreptul de proprietate in cartea funciara. Asa nu veti mai avea probleme, fiecare copartas va sti cu exactitate lotul ce I se cuvine.

Eventual sa solicitati in instanta atribuirea catre dvs a suprafetei respective cu obligarea dvs., la plata unei sulte ( valoarea fiiind stabilita de un expert) ,catre fratii coproprietari.
Din cate am inteles fara a vedea actele singura varianta este sa primiti despagubiri pt imbunatatirile facute.

Faptul ca ati facut imbunatatiri nu va confera un drept de proprietate.

Variante este posibil sa se gaseasca dar cautati sa consultati verbal un avocat pentru a se analiza in concret cum se prezinta situatia.