avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1612 soluții astăzi
Forum Activitate elenapupu

Activitate elenapupu

buna seara!
am deschis actiune de divort din culpa comuna pe data de 01 iunie 2012. dupa multe amanari din partea avocatului ei ieri s/a pronuntat prin respingerea actiuni. am mers pe motiv ca racirea relatiilor, etc. ea a venit cu martorii ei si mi/a spus ca am o relatie. am mai cerut in aceeasi actiune si incredintarea minorului cel mare iar fetita sa ramana la ea sau sa imi fie incredintati ambi copii. am dus ancheta sociala, caracterizarea copilului cel mare si procesul verbal al judecatorului in care baiatul cel mare a spus ca vrea sa ramana cu mine.
ce pot face in cazul acesta? ce solutii sunt? mai pot deschide alta actiune din nou la judecatorie sau fac apel? care este cel mai bun avocat sa i/au.
Pt . domnul Martonze! D-le eu imi sarut fetita pe gurita de cand am nascut-o pt ca asa simt, pt ca este fetita mea si nu numai pe gurita o sarut ci peste tot. Bunica mea a facut la fel cu mine si mama si datorita faptului ca vad zilnic foarte multe femei cu copii lor, am observat acelasi lucru. Nu este neaparat indicat sa iti saruti copilul pe gurita din punct de vedere medical (microbi, imunitate scazuta a copilului, etc) dar cine nu o face? Asta in opinia dvs. ne face pe toti pedofili? Pt ca ne sarutam copilul PE gurita nu IN gurita si pe gatulet? Va rog sa imi raspundeti, suntem toatele mamele pedofile si toti tatii care fac baie fetitelor lor pedofili? Sotia fratelui meu locuieste cu el de 15 ani, copii au de 11, pana la divort nu a observat aceste gesturi din partea lui? Mentionez ca ea nu este de acord cu divortul, pai si atunci cum poti sa stai casatorita cu un om care este pedofil in opinia ta si de ce nu iti doresti divortul pt binele copiilor? Eu am intrebat deoarece presupun ca vrea ca fratele meu sa isi piarda copii de tot ca un motiv de razbunare si pt pierderea unei case (care a fost donatie pe numele lui din partea parintilor nostrii) si vroiam sa stiu doar ce impact ar avea in fata judecatorului, daca acesta poate sa ia o decizie fara sa faca o ancheta. Multumesc domnului avocat pt raspuns!
Buna ziua!
Fratele meu este in proces de divort cu sotia lui, proces care se afla la a doua infatisare. Din aceasta casatorie au rezultat doi copii minori, 11 respectiv 6 ani.
Din momentul in care a inceput divortul, sotia lui are un comportament total nejustificat cu copii fata de fratele meu si anume ii interzice sa mearga undeva singur cu ei fara sa fie si ea, ii interzice sa se joace cu ei, le spune diverse lucruri urate despre el in dorinta de a-i indeparta de tatal lor. Relatia fratelui meu cu copii este inca una foarte buna, cei doi (inca) soti locuind impreuna pana la finalizarea divortului si astfel fiecare putand sa petreaca impreuna cu copii cat mai mult timp pt ca acestia sa nu sufere in urma despartirii lor.
Numai ca de cateva saptamani, sotia a inceput sa ii interzica orice fel de apropiere fata de fetita de 6 ani (nu mai poate sa doarma cu ea, sa o tina in brate, sa ii faca baie sau sa o sarute pe gurita (gest pe care l-a facut cu ambii copii inca de cand acestia erau micuti, presupun ca este normal, si eu fac la fel cu fetita mea) ). Mai nou, printre alte lucruri urate pe care le spune prin oras despre fratele meu, am auzit si lucruri de genul ca e periculos pt fetita pe motiv ca iubirea lui este alta decat cea de tata si anume, o tenta de pedofilie. Nu cred asta despre fratele meu, dar sunt curioasa ce impact ar avea acest lucru in fata judecatorului referitor la custodia copiilor pt fratele meu( el doreste custodie comuna, ea nu) daca ea ar venii cu aceasta acuzatie care evident nu este fondata. Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția hartuire
multumesc frumos!
ar trebuii sa am cateva mesaje inregistrate sau conversatii?
dovezi care sa sustina aceasta acuzatie?
Discuție hartuire
buna ziua tuturor!
ma numesc elena si de vreo 2 luni am o problema cu o persoana, ma hartuieste zilnic, dar nu fizic, mesaje de amenintare si jigniri, apeluri telefonice cu acelasi continut, raspandirea unor vorbe foarte urate in jurul meu.
am ajuns sa imi fie teama efectiv sa mai raspund la telefon sau sa ma gandesc cu groaza ca ne-am putea intalnii intr-o zii intr-un loc public?
ce pot face?
multumesc!