Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire

buna ziua tuturor!
ma numesc elena si de vreo 2 luni am o problema cu o persoana, ma hartuieste zilnic, dar nu fizic, mesaje de amenintare si jigniri, apeluri telefonice cu acelasi continut, raspandirea unor vorbe foarte urate in jurul meu.
am ajuns sa imi fie teama efectiv sa mai raspund la telefon sau sa ma gandesc cu groaza ca ne-am putea intalnii intr-o zii intr-un loc public?
ce pot face?
multumesc!
Depuneti plangere impotriva acestei persoane la politie.
multumesc frumos!
ar trebuii sa am cateva mesaje inregistrate sau conversatii?
dovezi care sa sustina aceasta acuzatie?
Da,potrivit Codului de procedura penala,dar doar in anumite conditii,aceste interceptari si inregistrari fiind supuse autorizarii strict prevazute de lege.
andymaurul, utilizator