avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate Iuliana-Elena DOBRESCU

Activitate Iuliana-Elena DOBRESCU

"si deja de 1 an imi opreste in loc de 1300.000 rata dupa desfasurator 2.300.000 lei. "

Un lucru este cert:ati asteptat foarte mult fara sa luati nici o masura!
Inca de la data primei retineri va puteati indrepta atat impotriva bancii cat si impotriva angajatorului pentru anularea/suspendarea popririi pe salariu in instanta. In contextul in care de 1 an nu ati actionat/reactionat in nici un fel,...... e ca si cum ati acceptat situatia. Desi lucrurile se mai pot remedia si acum, altfel s-ar fi pus problema acum un an: costuri de judecata mai mici, timp de solutionare mai scurt, si cu sigurata ca solutionarea favorabila a cererii dvs de catre instanta - ar fi obligat banca la anularea dobanzilor, deci la incetarea popririi.
Oricum problema dvs. cea mai mare nu este cea dintre angajat si angajator, ci relatia dvs. directa cu banca. Aceasta relatie genereaza in subsidiar poprirea.
Va propun sa rezolvati cu prioritate problema principala, - in speta - dobanzile nespecificate in contract ale bancii - care, in cazul solutionarii favorabile, va duce in mod automat la anularea popririi pe salariu.
In concluzie, cu ajutorul unui avocat competent - cu ceva experienta in materie - trebuie sa actionati in judecata banca, (si eventual daca se verifica si se justifica) - inclusiv - anagajatorul.
Multa bafta!
SNC - societate in nume colectiv - o alta forma de organizare a pers. jur. in care asociatii raspund nelimitat si solidar pentru obligatiile sociale.
Am primit de la un SNC un BO care a fost refuzat de banca pentru lipsa totala disponibil. Problema mea este ca acest SNC este afisat pe site-ul REG. Comertului ca se afla sub incidenta art.30 di Legea 359/2004 - dizolvare de drept pentru neefectuarea preschimbarii certif. de inmatric.si a celui de inreg. fiscala. Pe mfinante.ro apare fara active, fara cifra de faceri fara salariati......, deci cred ca este fara activitate.
Ce pot sa fac in aceasta situatie?
daca investesc biletul , voi avea ce si pe cine sa execut?
Multumesc.
Iuliana Timofan