avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Activitate geo81

Activitate geo81

Răspuns la discuția PROCURA PENTRU MINOR
va multumesc pentru raspunsuri deci pot pleca sau nu cu copilul?din cate citesc aceasta procura care o avem nu este buna cu toate ca aici am fost la un notar roman care a spus ca nu voi avea probleme cu ea si cei de la firma de transport ATLASIB cu ei voi pleca au spus acelasi lucru este buna,deoarece data exacta a intoarcerii nu o cunosc inca (imi fac dintii) ,mai consunlt inca un notar sa vad ce raspuns imi va da,oricum multumesc frumos.
Răspuns la discuția PROCURA PENTRU MINOR
Va multumesc frumos pentru raspuns daca mai sunt si alte pareri le ascult cu cea mai mare placere.
Răspuns la discuția PROCURA PENTRU MINOR
da este data de tatal copilului ,dar am sunat la politia de frontiera,iar domnul de la telefon imi spune ca nu este specificata o data clara, data plecarii si data intoarcerii,iar eu deocamdata nu stiu data intoarcerii (avem ceva treaba aici)estimez sa plec din romania cam 15-20 septembrie si da am tradus si legalizat acea procura .va multumesc.
Dupa ce am patit cu procura de la pasaport nu mai vrem, iar sa intampinam probleme si cu cea de intoarcere in italia(facuta la acelasi notar in italia)si vreau daca se poate sau stie cineva sa imi spuna daca este redactata corect. suna cam asa DECLARATIE eu subsemnatul X(tata),nascut in ...,data de...,.rezident...,(adresa),identificat cu carte de identitate numar... serie ..cnp........declar pe propria raspundere ca sunt de acord ca fiul meu Z(nume),fiu legitim,nascut in...,in data de......,rezident in ...,conform actului de nastere seria...,numarul....,eliberat la data de...,din orasul...,sa calatoreasca din romania in perioada 20 iunie2011-20 decembrie2011 insotit de mama Y,nascuta in romania,oras....,in data de ....,rezident in......,identificata cu carte de identitate serie...,numar....,cnp....,si sa se reintoarca din italia intodeauna insotit de mama ........(nume)..............data.....semnatura AUTENTIFICAREA SEMNATURII REPUBLICA ITALIANA. si jos ,,atest eu nume notar, adresa inscris in colegiul notarilor nume tata adresa,nascut,rezident a semnat in prezenta mea ,eu fiind sigur de identitatea sa data si semnatura. cam asa suna procura noastra pentru intoarcere intrebarea mea este voi intampina probleme?nu vreau sa raman cu copilul prin vama din cauza unei probleme ,va multumesc frumos si astept cat mai multe pareri.
multumesc frumos pentru raspuns luni dimineata voi suna la consulatul italiei la bucuresti si voi cere mai multe informatii daca mai pot face ei ceva,oricum trebuia sa simt cumva ca am ajuns in romania ,,alergatura ,,peste tot asta este.
multumesc frumos pentru raspuns,dar eu am sunat inainte la serviciul pasapoarte unde au spus ca se accepta procuri facute la notar in italia ,doamna de la ghiseu a verificat continutul este corect specifica clar scopul procurii doar ca la finalul procurii este scris ,,atutentifarea semnaturi,, si cei de la pasapoarte cer,, autentificarea semnaturii si a inscrisului,,deci ce lipseste la noi este ,,si a inscrisului,,pentru aceste cuvinte considera ei ca nu este buna ,nu stiu exista vreo varianta unde mai pot face ceva?va multumesc frumos pentru raspuns.
sunt mama unui copil de 4 ani,suntem stabiliti in italia de 3 ani ,am venit in romania acum o saptamana pentru a face pasaportul fiului meu,tatal nu este cu noi ,dar a lasat o procura data la un notar italian in care isi explica clar acordul lui pentru a face pasaportul copiluli,procura a fost si apostilata in italia,am venit in romania am legalizat-o si tradus=o toate bune si frumoase pana ieri cand mergem la serviciul pasapoarte depa vreo 8 ore de asteptat la coada cu copilul dupa mine sa imi spuna o cucoana cam obosita care imi spune ca procura este buna ,dar este autentificata doar semnatura nu si inscrisul,mai pot face ceva pentru a autentifica si inscrisul?va rog mult un raspuns ca sunt disperata .o zii buna.