Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PROCURA PENTRU MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PROCURA PENTRU MINOR

Dupa ce am patit cu procura de la pasaport nu mai vrem, iar sa intampinam probleme si cu cea de intoarcere in italia(facuta la acelasi notar in italia)si vreau daca se poate sau stie cineva sa imi spuna daca este redactata corect. suna cam asa DECLARATIE eu subsemnatul X(tata),nascut in ...,data de...,.rezident...,(adresa),identificat cu carte de identitate numar... serie ..cnp........declar pe propria raspundere ca sunt de acord ca fiul meu Z(nume),fiu legitim,nascut in...,in data de......,rezident in ...,conform actului de nastere seria...,numarul....,eliberat la data de...,din orasul...,sa calatoreasca din romania in perioada 20 iunie2011-20 decembrie2011 insotit de mama Y,nascuta in romania,oras....,in data de ....,rezident in......,identificata cu carte de identitate serie...,numar....,cnp....,si sa se reintoarca din italia intodeauna insotit de mama ........(nume)..............data.....semnatura AUTENTIFICAREA SEMNATURII REPUBLICA ITALIANA. si jos ,,atest eu nume notar, adresa inscris in colegiul notarilor nume tata adresa,nascut,rezident a semnat in prezenta mea ,eu fiind sigur de identitatea sa data si semnatura. cam asa suna procura noastra pentru intoarcere intrebarea mea este voi intampina probleme?nu vreau sa raman cu copilul prin vama din cauza unei probleme ,va multumesc frumos si astept cat mai multe pareri.
Daca calatoreste copilul cu mama sa, si procura este a tatalui este suficient ceea ce ati redactat in fata notarului si apoostilat si tradus in limba romana.
da este data de tatal copilului ,dar am sunat la politia de frontiera,iar domnul de la telefon imi spune ca nu este specificata o data clara, data plecarii si data intoarcerii,iar eu deocamdata nu stiu data intoarcerii (avem ceva treaba aici)estimez sa plec din romania cam 15-20 septembrie si da am tradus si legalizat acea procura .va multumesc.
Cu tot ce nu este clar data, este suficient. La frontiera nu au drept sa opresc copilului si mama lui pentru asa ceva. E clar ce mereu vreau se pui obstacole, dar nici de gand pot sa va opreasca. Daca va opresc cineva candva cu atata procura sunt supuse la o plangere pentru ingradirea exercitarea drepturilor fundamentale ale cetatenilor.
Va multumesc frumos pentru raspuns daca mai sunt si alte pareri le ascult cu cea mai mare placere.
geo81 a scris:

Dupa ce am patit cu procura de la pasaport nu mai vrem, iar sa intampinam probleme si cu cea de intoarcere in italia(facuta la acelasi notar in italia)si vreau daca se poate sau stie cineva sa imi spuna daca este redactata corect. suna cam asa DECLARATIE eu subsemnatul X(tata),nascut in ...,data de...,.rezident...,(adresa),identificat cu carte de identitate numar... serie ..cnp........declar pe propria raspundere ca sunt de acord ca fiul meu Z(nume),fiu legitim,nascut in...,in data de......,rezident in ...,conform actului de nastere seria...,numarul....,eliberat la data de...,din orasul...,sa calatoreasca din romania in perioada 20 iunie2011-20 decembrie2011 insotit de mama Y,nascuta in romania,oras....,in data de ....,rezident in......,identificata cu carte de identitate serie...,numar....,cnp....,si sa se reintoarca din italia intodeauna insotit de mama ........(nume)..............data.....semnatura AUTENTIFICAREA SEMNATURII REPUBLICA ITALIANA. si jos ,,atest eu nume notar, adresa inscris in colegiul notarilor nume tata adresa,nascut,rezident a semnat in prezenta mea ,eu fiind sigur de identitatea sa data si semnatura. cam asa suna procura noastra pentru intoarcere intrebarea mea este voi intampina probleme?nu vreau sa raman cu copilul prin vama din cauza unei probleme ,va multumesc frumos si astept cat mai multe pareri.

Din pacate trebuia mentionata durata exacta a calatoriei si consider ca atat legea cat si raspunsul primit de la frontiera sunt suficiente pentru a va convinge ca va trebui intocmita o noua procura care sa contina atat datele noului pasaport al minorului cat si data exata a plecarii din tara. In felul acesta veti avea o procura completa si legala pentru a trece granita fara a avea probleme.

"Legea 248//2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, prevede ca parintele caruia nu ii este incredintat minorul, poate iesi din tara impreuna cu acesta numai daca prezinta la granita o declaratie notariala a celuilalt parinte, declaratie care trebuie sa cuprinda:
1.-acordul parintelui caruia ii este incredintat minorul, cu privire la efectuarea calatoriei respective,
2.- statul sau statele de destinaţie,
3.- perioada acesteia,
4.- scopul deplasării,
5.- ruta urmată până în statul de destinaţie,
6.- indicarea faptului dacă minorul urmează să rămână în statul de destinaţie....

Politistii de frontiera permit iesirea din tara a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:
a). minorului care este inscris in documentele de calatorie ale ambilor parinti si calatoreste in strainatate insotit de acestia sau minorului care este titular al unui document de calatorie individual sau minorului care este titular al cartii de identitate si calatoreste in strainatate insotit de acestia i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acestia;
- minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau minorului care este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti sau minorului care este titular al cartii de identitate si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta

- numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia;

L.C.
Art. 30 din legea mentionata: [ link extern ]
Laura Ciobeica, moderator