avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Activitate dxdx349

Activitate dxdx349

creditul este luat in 2008 si piata imobiliara era altceva atunci. Defapt titularul creditului a incercat sa vanda bunul si nu a avut nici un cumparator deci nici banca nu va avea cumparator pentru valoarea creditului. Ce as putea sa fac eu ca sa nu risc sa ma execute silit pe mine pentru eventuala restanta?
Buna ziua! As avea si eu cateva intrebar.

Sunt coplatitor pentru un credit cu ipoteca. Creditul este facut pe 25 de ani. S-a platit la el 3 ani iar acum titularul nu mai poate plati. Ce se intampla in acest caz? Se evalueaza ipoteca dupa care se scoate la liticitate? Dupa aceasta etapa daca mai ramane o anumita suma de returnat cum se procedeaza? Se esaloneaza acea suma ramasa pe perioada creditului sau se executa silit alte bunuri ale titularului respectiv coplatitorului?
Buna ziua! In 2010 mai, am incheiat cu [o firma] un contract de furnizare servicii internet,telefonie/tv pe o perioada de 2 ani. Acum as vrea sa il reziliez pentru ca am gasit o oferta mai avantajoasa. In contract scrie ca daca reziliez contractul inainte de termen trebuie sa platesc o taxa de 40 euro pentru fiecare serviciu. Este corecta acea taxa sau este abuziva?
Răspuns la discuția mostenire datorii card credit
ok. ar mai fi 2 intrebari:

Exista vreun termen limita in care trebuie demarata procedura de succesiune?

In cazul in care momentan nu se demareaza procedura de succesiune banca ce poate face? Asteapta pana se face succesiunea?


Multumesc frumos celor care au raspuns.
Răspuns la discuția mostenire datorii card credit
din repezeala am scris taxa. nu, nu au demarat procedura de succesiune.

Nu locuiesti nimeni in casa
Răspuns la discuția mostenire datorii card credit
Da tatal meu si sora lui nu au dezbatut mostenirea.

Sora lui a contribuit cu bani pentru renovarea casei, tratamentul parintilor si cheltuilile curente. deci moral ar avea tot dreptul.

Atat tatal meu cat si sora lui nu au facut nimic dupa moartea parintilor lor, adica nu au deschis taxa de succesiune
Răspuns la discuția mostenire datorii card credit
Am inteles. Normal ar fi acum ca succesiunea sa se faca intre mine si sora lui. Dar daca sora lui considera ca trebuie sa mosteneasca ea tot si ma da in judecata iar eu sunt de acord, cu datoriile tatalui meu ce se intampla?
Răspuns la discuția mostenire datorii card credit
Pai in momentul decesului tatal meu nu avea nimic pe numele lui nefiind facuta taxa de succesiune intre el si sora lui. Dupa decesul lui nu am mai facut absolut nimic
Buna ziua. Tatal meu a decedat in urma cu 1 an si ceva. Acum aproximativ 3 ani a cumparat un bun in valoare de 350 lei in sistem de rate adica cu card de credit cu o linie de 500 lei. Dupa aproximativ un an am depus pe card aproximativ 800 de lei pentru a fi inchis acel card dar tatal meu nu a facut cerere de inchidere astfel ca linia de credit a ramas activa. Dupa deces am dus la banca copie dupa certificatul de deces si am aflat ca are o datorie de 800 de lei pentru ca nu a platit comisionul de administrare. Dosarul a fost trimis catre EOS si acestia ma someaza pe mine sa platesc. Dar tatal meu mai are o sora iar dupa moartea parintilor lor nu au facut taxa de succesiune astfel ca el in momentul decesului nu avea nimic pe numele lui. Ce se poate intampla in cazul acesta? Va multumesc!