avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate ARL

Activitate ARL

Buna ziua, va rog sa ma sfatuiti/ajutati: sotul meu a fost in 2007 victima unui accident rutier. Faptasul nu si-a recunoscut vina si in afara de amenintari nu a facut niciun demers pentru "impacare". Dosarul a intrat in urmarire penala, a durat 4 ani dar in sfarsit a ajuns in instanta. Este la al treilea termen (maine) iar judecatoarea i-a spus sa aduca o hartie in care sa declare care au fost cheltuielile suferite ( a avut o fractura de umar care a necesitat operatie cu protezare, certificat iml cu 40 de zile de spitalizare). Sotul meu a declarat la ultimul termen ca nu are chitante pentru cheltuieli, drept pt care i s-a spus sa scrie aceasta cerere/declaratie. Cum sa formulez aceasta declaratie? Trebuie sa acopar daunele materiale (medicamente, pansamente, spagi - pt care nu exista citante :-) - taxiuri....) plus daunele morale pentru pierderea capacitatii de munca timp de 2 luni si sechele ulterioare... Multumesc mult
Răspuns la discuția Abuz de incredere sau furt?
Aha, deci trebuia sa fac ceva in maxim 2 luni de la predarea obiectului.
Din pacate imi dau seama ca probele mele sunt ca si inexistente :-( Voi incerca sa ciontactez un avocat. Multumesc mult.
Răspuns la discuția Abuz de incredere sau furt?
Va multumesc frumos pentru raspuns. "...la plangerea prealabila formulata de persoana vatamata in termen de 2 luni de la data cunoasterii faptuitorului" inseamna ca din nu mai pot face plangere acum? Din ianuarie pana in iulie sunt mai mult de 2 luni. Recunosc ca "am pierdut timpul" incercand sa rezolv amiabil problema, dar dupa zeci de amanari si motivatii mi-am pierdut rabdarea. Sper ca nu mi-am pierdut-o prea tarziu.

Imi este foarte clar acum ca trebuie sa fiu reprezentata de un avocat in demersul asta, intrebarea mea aici era doar de principiu ca sa stiu daca mai am vreo sansa. Daca inscrisuri nu exista iar singurii martori au fost doar sotul meu, concubinul faptuitoarei (care era de fapt si marele expert sau cunoscator de experti), mai pot dovedi ceva? Sau imi pierd timpul pe la politie?
Răspuns la discuția Abuz de incredere sau furt?
Nu cred ca este cazul pentru sarcasm gratuit. Este un forum si pentru profesionisti si pentru novici, si pentru intrebari destepte dar si pentru cele stupide. Ca sa revenim, multumesc pentru sugestia cu politia. Doar ca nu prea stiu incotro, la ce sectie de politie? La cea unde am eu domiciliul? Si cum ar trebui sa fac acest demers astfel incat sa fiu sigura ca nu ajunge in "ultimul sertar" al vreunui agent.
In luna ianuarie ac am incredintat unei persoane cunoscute mie (fosta colega de serviciu) o icoana veche pentru a fi evaluata (nu intentionam sa o vand neaparat dar as fi vrut sa stiu cat valoreaza si daca si-ar gasi un cumparator - iar persoana se ocupa cu obiecte de anticariat). Nu am facut la momentul respectiv niciun contract sau chitanta. Evaluarea a durat destul de mult si dupa ce mi-a comunicat rezultatul acesteia a tot tergirversat reintalnirea cu diferite motive. Initial mi s-au parut toate plauzibile, apoi am inceput sa presez sa ne vedem sa recuperez obiectul. Mai nou nu mai raspunde la niciunul dintre cele 3 telefoane pe care le am (mai precis sunt inchise) si as vrea sa stiu ce pot face in situatia asta...probabil nu foarte multe dar nici nu-mi vine sa stau cu mainile in san :(