Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cerere daune materiale/morale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cerere daune materiale/morale

Buna ziua, va rog sa ma sfatuiti/ajutati: sotul meu a fost in 2007 victima unui accident rutier. Faptasul nu si-a recunoscut vina si in afara de amenintari nu a facut niciun demers pentru "impacare". Dosarul a intrat in urmarire penala, a durat 4 ani dar in sfarsit a ajuns in instanta. Este la al treilea termen (maine) iar judecatoarea i-a spus sa aduca o hartie in care sa declare care au fost cheltuielile suferite ( a avut o fractura de umar care a necesitat operatie cu protezare, certificat iml cu 40 de zile de spitalizare). Sotul meu a declarat la ultimul termen ca nu are chitante pentru cheltuieli, drept pt care i s-a spus sa scrie aceasta cerere/declaratie. Cum sa formulez aceasta declaratie? Trebuie sa acopar daunele materiale (medicamente, pansamente, spagi - pt care nu exista citante :-) - taxiuri....) plus daunele morale pentru pierderea capacitatii de munca timp de 2 luni si sechele ulterioare... Multumesc mult
daca nu aveti documente care sa dovedeasca cheltuielile materiale nu cred ca le veti obtine de la inculpat. Iar daunele morale se acorda strict la aprecierea instantei.
puteti citi o decizie ICCJ in acest sens la urmatorul link: [ link extern ]