avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Am avut un accident. pieton. cum pot fi ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Am avut un accident. pieton. cum pot fi despagubit?

Pe 18 iulie am patit un nefericit accident de circulatie , eu stationand langa motocicleta mea, in afara partii carosabile, de catre un sofer care a adormit la volan si a iesit de pe carosabil, lovindu-ma in plin.
Rezultatul? fractura de bazin, fractura de umar, brat, antebrat, multe traumatisme la membre, la cap, coloana, etc.
dupa ce voi putea cat de cat sa ma deplasez, voi merge la IML sa vad cate zile de ingrijiri mi se acorda, apoi ar trebui sa ma inteleg cu soferul vinovat cati bani sa-i cer pentru ce mi-a facut. oki.
dar eu am mai inteles ca societatea de asigurare la care el are polita RCA ar trebui sa ma despagubeasca......?
Intrebarea mea adresata voua, cunoscatorilor, este: asa este? RCA-ul lui ma despagubeste pe mine pentru daunele morale?
Pentru banii pe care i-am cheltuit pe spitalizare, medicamente, radiografii, ambulante, etc, la care am chitante, e ok, dar pentru spagile pe care le-am dat?
Apoi pentru faptul ca o perioada de timp nu-mi pot folosi mainile cum trebuie? Eu sunt bassist intr-o mica trupa de jazz, acum nu mai pot canta, iar bani......ioc.
Deci, RCA-UL e bun de ceva sau nu? exista vreo lege care reglementeaza despagubirea asta?

multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 26 Iulie 2010
papilon, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alexandru Stratopol , Consilier juridic 16:38, 27 Iulie 2010
vedeti si discutia de la topicurile avocat.net:

www.avocatnet.ro/content/for...

www.avocatnet.ro/content/for...
Da , RCA despagubeste si asa ceva dar pt. asta va trebui sa angajati un avocat bun care sa stie sa ceara si sa obtina de la asigurator cat mai mult posibil.Pe polita RCA este scrisa suma maxima de despagubire asa ca folositi-va de ea.Va urez sanatate si succes in demersurile pe care le veti face!
Asigurarea RCA despagubeste atat daunele materiale cat si cele morale. Daca pentru cele materiale trebuie sa aveti documente, dauna morala se plateste numai pe baza hotararii judecatoresti.
Daunele morale se pot plati si ele prin intelegearea partilor - asigurator RCA persoana vatamata.
Cititi si ordinul CSA nr.5/2010 privind normele RCA [ link extern ]
pentru a va face o idee despre ce se despagubeste (material si moral) inainte de a lua legatura cu un avocat si cu asiguratorul RCA.

"Spagile" nu se despagubesc ca nu pot fi dovedite cu acte :(.
Ultima modificare: Marți, 27 Iulie 2010
Alexandru Stratopol, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident cu auto spania - deces sofer, pasagerul solicita daune, firmei de asig. ro-lari ro-lari In urma unui accident - lovire copac, la o viteza mare, soferul a decedat pe loc iar pasegerul are diverse complicatii. Soferul, roman, aflat la munca in ... (vezi toată discuția)
Accident auto danny_danutz danny_danutz Buna ziua as dori sa stiu si eu daca pot castiga bani macar sa imi platesc spitalizarea de pe urma unui accident auto in care nu sunt vinovat, celalalt sofer ... (vezi toată discuția)
Daune rca pentru vatamare corporala ami33 ami33 Buna ziua!In urma unui accident provocat de un alt autoturism,mama mea ,care se afla in masina cu mine a suferit politraumatisme,fractura brat drept,fractura ... (vezi toată discuția)