Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Am avut un accident. pieton. cum pot fi ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Am avut un accident. pieton. cum pot fi despagubit?

Pe 18 iulie am patit un nefericit accident de circulatie , eu stationand langa motocicleta mea, in afara partii carosabile, de catre un sofer care a adormit la volan si a iesit de pe carosabil, lovindu-ma in plin.
Rezultatul? fractura de bazin, fractura de umar, brat, antebrat, multe traumatisme la membre, la cap, coloana, etc.
dupa ce voi putea cat de cat sa ma deplasez, voi merge la IML sa vad cate zile de ingrijiri mi se acorda, apoi ar trebui sa ma inteleg cu soferul vinovat cati bani sa-i cer pentru ce mi-a facut. oki.
dar eu am mai inteles ca societatea de asigurare la care el are polita RCA ar trebui sa ma despagubeasca......?
Intrebarea mea adresata voua, cunoscatorilor, este: asa este? RCA-ul lui ma despagubeste pe mine pentru daunele morale?
Pentru banii pe care i-am cheltuit pe spitalizare, medicamente, radiografii, ambulante, etc, la care am chitante, e ok, dar pentru spagile pe care le-am dat?
Apoi pentru faptul ca o perioada de timp nu-mi pot folosi mainile cum trebuie? Eu sunt bassist intr-o mica trupa de jazz, acum nu mai pot canta, iar bani......ioc.
Deci, RCA-UL e bun de ceva sau nu? exista vreo lege care reglementeaza despagubirea asta?

multumesc anticipat.
papilon, utilizator
vedeti si discutia de la topicurile avocat.net:

www.avocatnet.ro/content/for...

Da , RCA despagubeste si asa ceva dar pt. asta va trebui sa angajati un avocat bun care sa stie sa ceara si sa obtina de la asigurator cat mai mult posibil.Pe polita RCA este scrisa suma maxima de despagubire asa ca folositi-va de ea.Va urez sanatate si succes in demersurile pe care le veti face!
Asigurarea RCA despagubeste atat daunele materiale cat si cele morale. Daca pentru cele materiale trebuie sa aveti documente, dauna morala se plateste numai pe baza hotararii judecatoresti.
Daunele morale se pot plati si ele prin intelegearea partilor - asigurator RCA persoana vatamata.
Cititi si ordinul CSA nr.5/2010 privind normele RCA [ link extern ]
pentru a va face o idee despre ce se despagubeste (material si moral) inainte de a lua legatura cu un avocat si cu asiguratorul RCA.

"Spagile" nu se despagubesc ca nu pot fi dovedite cu acte :(.
Alexandru Stratopol, Consilier juridic