Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu auto Spania - deces sofer, pasagerul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu auto Spania - deces sofer, pasagerul solicita daune, firmei de asig.

In urma unui accident - lovire copac, la o viteza mare, soferul a decedat pe loc iar pasegerul are diverse complicatii.
Soferul, roman, aflat la munca in Spania. Si-a cumparat auto si a venit sa moara apropae de casa, in accident.
A fost inspirat si a facut o asigurare "buna". Asi dori sa-i ajut.
Soferul are mama si sora, masina distrusa.
Pasagerul are dosarul inaintat, prin reprezentanta din Bucuresti, a unei firme de asigurari spaniole din Madrid.
Cam ce drepturi materiale au ? Multumim.
Este greu de ghicit daca nu se cunosc datele din polita de asigurare.Presupuneri: suma pentru deces, reparatia masinii (sau despagubirea dauna totala), despagubiri vatamare accidentat (pasager).Toate aceste valori pot fi gasite in polita de asigurare, care poate fi o polita complexa(CASCO + RCA+Accidente persoane din auto)
legile sunt diferite de ale noastre. deci este greu sa iti dai seama de ce fel de asigurare este.oricum ceva cred ca despagubeste. nu este ca la noi unde daca se intampla ceva ar da faliment si ar fugi din tara;)=D>
Precizari – accident, cu auto inmatriculat in Spania:
- factura reparatii 2006
- auto SKODA fabricat 2000 cumparat 2007
- 2007 data asigurarii, fiind asigurate pozitiile (1-6) exclusiv 3 (Tercera) – platit 712 eur.
. Primera A) – danos personales 350.000 eur, danos materiales 100.000 eur, defensa penal incluida
. Primera B) – danos personales, danos materiales - incluido
. Cuarta – muerte (12.021 eur), incap.permanent 18.031, tempor-excluida, asist.sanitara 1.804 eur.
. Tercera - excluido
. Quinta – incluida
. Sexta - incluida
- data accidentului - 2008
- data dosar – inceput an 2009
- Rezolutia Parchet: “ ... a pierdut controlul asupra directiei si a parasit partea carosabila, lovindu-se cu autoturismul de un arbore ...”
- Pasagerul spitalizat 180 zile: brat dreapta rupt de la cot, deformat, nerafacut, umar, fracturi costale, apofiza, toracic, abdominal etc.
Astept sugestii pentru drepturile cuvenite:
– pentru deces, in favoarea familiei decedatului si pentru auto distrus
– pentru pasager – despagubiri materiale (el cere 50.000 eur) si despagubiri morale (150.000) in timp ce reprezentanta din Bucuresti a firmei de asigurari din Spania propune sefilor, sa apropbe cca 6.000 eur, daune morale – cu motivatia ca asa ar fi ... in Romania.
Din ce ati postat, se poate deduce cam putin:
*Pentru deces 12.021 EUR, ingrijiri medicale 1804 EUR(nu stim daca per total sau per persoana si ce anume include suma:spitalizare/interventii/indemnizatie zilnica/medicamente/onorariu doctor)
*Primera A :Cei 350.000 EUR reprezinta daune personale(de care?) iar cei 100000EUR se refera la efecte personale sau si masina (?)Despre invaliditate permanenta cred ca nu este cazul(18.031 EUR) iar cea temporara este exclusa.
*Primera B daune personale cu daune materiala incluse(in care suma?)
Ar trebui cunoscute si punctele 3(exclusa), 5 si 6 la ce se refera.Segundo dece lipseste?Pentru ca sunt 2 primera?
In privinta propunerii, ea este pentru intelegere amiabila.In cazul in care nu convine, tot in instanta se rezolva.
Este important de stiut detaliile/conditiile asigurarii, care in Spania se obisnuieste a fi de raspundere civila auto, combinata cu partial/total CASCO
nucu$, utilizator