Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... daune rca pentru vatamare corporala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

daune rca pentru vatamare corporala

Buna ziua!In urma unui accident provocat de un alt autoturism,mama mea ,care se afla in masina cu mine a suferit politraumatisme,fractura brat drept,fractura omoplat stang,traumatism puternic picior drept.Ca urmare are ambele brate imobilizate si se deplaseaza doar susutinuta de altcineva.Va rog sa-mi spuneti ce obligatii are asiguratorul RCA al persoanei vinovate si ce acte trebuie sa depun la dosarul de daune.Va multumesc!
dovada traumatismelor si cheltuielilor le faceti cu certificatul medico-legal precum si cu chitantele prin care ati efectuat plati pentru insanatosirea acesteia.
Nu am precizat ca am angajat o femeie care sa o ingrijasca pe mama-sa-i dea sa manance ,sa o duca la baie,toaletare,ea practic nu poate face nimic.Fisa medicala cuprinde toate traumatismele mentionate si repaus total cel putin 4 saptamani.Multumesc oricum!
Asiguratorul este obligat sa plateasca
-daune materiale
-daune legate de cheltuieli interventii/tratamente medicale legate de vatamarea corporala
-daune morale legate de suferinta victimei.
Pentru toate cele enumerate, mai putin daunele morale, trebuie sa aveti dovezi (inscrisuri)
Daunele morale sunt solicitate si aprobate in instanta, functie de experienta/credibilitatea si puterea de convingere a solicitantului.
~ Conținut șters la cerere ~