avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate berti

Activitate berti

Multumesc foarte mult !
Mulțumesc,
Dacă aleg oricare alt tip de venit ...mi se debifeaza cel ales inițial....cel pentru activ .independenta.....
Nu pot sa aleg doua în același timp!
Buna ziua,
O persoana care are activitate independenta din servicii externe SSM si pentru care depune in fiecare an Declaratie Unica, cum ar trebui sa procedeze legal, daca are si un teren dat in arenda cu contract de arendare , pentru care primeste suma de 3000 lei pe an de la Arendas. Precizez ca arendasul a inregistrat contractul la Primaria de care tine.
In caz ca venitul din cele doua activitati ( prin cumulare ) ar depasi sau ar fi cel puţin egal cu 12 salarii minime brute pe ţară , persoana ar trebui sa plateasca CASS ?
In Declaratia Unica pentru activitatea independenta … nu gasesesc modaliatatea de a a dauga acesta noua sursa de venit … din arenda !!!
Practic acesta persoana are venituri din doua surse diferite…., ar trebui completate doua declaratii ?
Buna ziua,

Sunt din 2011 Intreprindere individuala - fara angajati; desfasor activitatea principala : " serviciu extern de prevenire si protectie" - cf." Norma Metodologica de aplicare a Legii SSM nr. 319/2006 (HG 1425/2006 actualizata )".- cu abilitare - lTM.
As dori sa stiu daca imi pot schimba regimul in MICROINTTREPRINDERE, fara angajati sau cu unul...
Conform modificărilor aduse noului Cod fiscal prin OUG nr. 50/2015, în vigoare de la 1 ianuarie, condiţiile de încadrare a firmelor în categoria microîntreprinderilor s-au schimbat considerabil.

una din conditiile, pe care nu stiu daca o pot indeplini este :
....• realizează venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale;"

Serviciile pe care le ofer unor societati in domeniul securitatii si sanatatii in munca sunt efective ( conform art 15 (1) din HG 1425/2006 actualizata), ; cod CAEN: 7490., nu numai de consultanta !!!

Multumesc
Buna ziua,

Am gasit adresa dvs pe net si cu tot respectul doresc sa va adresez o intrebare :


O societate comerciala , a depasit plafonul de scutire pentru plata tva din august 2007 pana in decembrie 2009 si contabila nu a anuntat la administratia fiscala inscrierea firmei ca platitoare de tva (art 153 din codul fiscal ) In 2010 nu s-a depasit plafonul si nici in 2011.
In martie 2011 firma a primit dela fisc o adresa prin care se solicita prezentarea bilanturilor din 2006 pana in prezent. Au fost depuse aceste acte imediat in martie si de atunci pana in iunie nu s-a intamplat nimic . In 23 iunie s-a primit decizie de inscriere a firmei ca platitoare de tva ,incepand cu 1 iunie 2011.
S-a completat formularul 010 si s-a depus la fisc, iar inspectorul respectiv cand a fost intrebat ce se mai intampla in continuare, a spus sa se continue activitatea ca nu stie de niciun control.....
Avand in vedere situatia am rugamintea sa imi spuneti ce se intampla in continuare ,ce este de facut si daca poate fi crezut inspectorul in afirmatiile lui.
In cazul in care totusi peste nu stiu cat timp vine un control ,care va stabili o imputatie enorma (deoarece firma are putine cheltuieli in perioada mentionata) si majorata deasemeni enorm pana la data posibilului control ,se poate contesta in justitie cu ceva sanse de castig cu urmatoarele motive :
-Faptul ca firma nu a fost sesizata mai din timp (art 153 din CF prevede si acest lucru) de catre inspectorii fiscali la care s-au depus cu regularitate toate documentele din care se putea constata la prima vizualizare depasirea de tva.
-A fost postata pe internet toata activitatea fiscala a firmei de catre inspectori fiscali care ar fi putut atentiona firma in timp
-Firma si-a platit la timp toate datoriile fiscale.
-Din martie si pana la momentul posibilului control se va scurge o perioada f mare de timp care va mari si mai mult suma imputata,prin mjorari, etc.
-Se poate invoca Codul de conduita al functionarului fiscal care il obliga pe acesta sa apere contribuabilul,sa-l ajute ,nu sa-l afunde mai tare si nu in ultimul rand sa apere institutia statului pe care o reprezinta.....
-Imputatia adusa la zi ,ar putea depasi tot castigul societatii dela infiintare
-etc....
Multumesc
Discuție tva
Buna ziua,

Am gasit adresa dvs pe net si cu tot respectul doresc sa va adresez o intrebare :


O societate comerciala , a depasit plafonul de scutire pentru plata tva din august 2007 pana in decembrie 2009 si contabila nu a anuntat la administratia fiscala inscrierea firmei ca platitoare de tva (art 153 din codul fiscal ) In 2010 nu s-a depasit plafonul si nici in 2011.
In martie 2011 firma a primit dela fisc o adresa prin care se solicita prezentarea bilanturilor din 2006 pana in prezent. Au fost depuse aceste acte imediat in martie si de atunci pana in iunie nu s-a intamplat nimic . In 23 iunie s-a primit decizie de inscriere a firmei ca platitoare de tva ,incepand cu 1 iunie 2011.
S-a completat formularul 010 si s-a depus la fisc, iar inspectorul respectiv cand a fost intrebat ce se mai intampla in continuare, a spus sa se continue activitatea ca nu stie de niciun control.....
Avand in vedere situatia am rugamintea sa imi spuneti ce se intampla in continuare ,ce este de facut si daca poate fi crezut inspectorul in afirmatiile lui.
In cazul in care totusi peste nu stiu cat timp vine un control ,care va stabili o imputatie enorma (deoarece firma are putine cheltuieli in perioada mentionata) si majorata deasemeni enorm pana la data posibilului control ,se poate contesta in justitie cu ceva sanse de castig cu urmatoarele motive :
-Faptul ca firma nu a fost sesizata mai din timp (art 153 din CF prevede si acest lucru) de catre inspectorii fiscali la care s-au depus cu regularitate toate documentele din care se putea constata la prima vizualizare depasirea de tva.
-A fost postata pe internet toata activitatea fiscala a firmei de catre inspectori fiscali care ar fi putut atentiona firma in timp
-Firma si-a platit la timp toate datoriile fiscale.
-Din martie si pana la momentul posibilului control se va scurge o perioada f mare de timp care va mari si mai mult suma imputata,prin mjorari, etc.
-Se poate invoca Codul de conduita al functionarului fiscal care il obliga pe acesta sa apere contribuabilul,sa-l ajute ,nu sa-l afunde mai tare si nu in ultimul rand sa apere institutia statului pe care o reprezinta.....
-Imputatia adusa la zi ,ar putea depasi tot castigul societatii de la infiintare
-etc....