avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate florin TGV

Activitate florin TGV

Buna seara! Am si eu o problema: bunicei mele i s-a eliberat in anul 1991 o adeverinta de proprietate asupra unei suprafete de teren de 0,26 ha, insa nu i s-a eliberat titlul de proprietate, desi a solicita acest lucru printr-o cerere asa cum prevedea Legea 18/1991 la acea data. Mama mea a solicitat primariei informatii despre aceasta situatie iar primaria a comunicat ca in baza unei noi hotarari a Comisiei Judetene de Fond Funciar din anul 1994, care abroga hotararea din anul 1991, se dispune anularea adeverintei de proprietate si anexa care purta nr. 20 avand in vedere modificarea regulamentului de aplicare a fondului funciar. Bunica mea nu a fost instiintata cu privire la aceasta situatie si in speta nu a mai formulat nicio alta cerere, insa in anul 1995 a decedat. Intrebarea este mai poate mama mea in calitate de unic mostenitor, sa solicite reconstituirea dreptului de proprietate si cum poate face acest lucru? Va rog dati-mi un punct de vedere pentru ca mi se pare ca primaria nu ma ajuta cu nicio informatie. Multumesc!PS poate mama mea sa se adreseze instantei de judecata si cum poate face acest lucru ce tip de actiune sa intenteze? Din nou va multumesc!
Buna seara! Anexa poarta numarul 20 si pozitia este 8 conform regulamentului de aplicare a Legii fondului funciar 18/1991. In adeverinta se specifica "se adevereste ca cetatanului.......i s-a stabilit dreptul de proprietate prin hotararea Comisiei Judetene nr. .... din ......pentru suprafata totala de 0.26 ha prevazuta in tabelul/anexa sus mentionata! Prezenta adeverinta constituie dovada dreptului de proprietate pana la eliberarea titlului de proprietate" daca sunteti amabil unde trebuie mama mea sa faca cerere pentru a i se comunica daca in baza acestei adeverinte s-a eliberat titlul de proprietate: 1. la Primaria unde exista terenul sau 2. la Comisia Judeteana de Fond Funciar din cadrul Prefecturii? Si mai am o alta intrebare: titlul de proprietate este eliberat de Comisia Judeteana sau de Primarie? Va multumesc!
Buna ziua! Bunicei mele i s-a eliberat dupa anul 1991 o adeverinta din partea Comisiei Judetene de Fond Funciar prin care i se comunica ca va fi improprietarita cu o suprafata de teren de 0,26 ha si ca figureaza intr-o anexa (se da un numar) la pozitia (un nr. ). Totodata pe aceasta adeverinta se precizeaza ca documentul consfinteste dreptul de improprietarire cu teren insa urmeaza sa se elibereze titlul de proprietate. Problema este ca bunica a decedat, la fel si bunicul meu, iar mama mea nu are nici un titlu de proprietate. Exista posibilitatea ca acest titlu de proprietate sa fie eliberat si sa nu fi fost comunicat sau era nevoie de o cerere sau stiu si eu vreo solicitare in acest sens unde trebuia sa fie depusa? Desi a trecut mult timp de atunci din 1991!? Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?
P.S. Mentionez faptul ca acum doi ani am fost la primarie si desi nu am discutat cu primarul in persoana ci cu un angajat - care am inteles ca se ocupa cu fondul funciar din localitate - mi-a spus ca arhiva primariei a ars si nu s-a gasit nici un astfel de document totul fiind verbal! Am fost si la Prefectura intrucat din ce am inteles Comisia Judeteana de Fond Funciar era in subordinea Prefecturii, insa cei de acolo m-au indrumat catre primarie!? Sunt purtat atat eu cat si mama mea ca niste mingi de ping-pong intre institutii! Am nevoie de cateva sfaturi despre pasii pe care trebuie sa-i urmez!:( Va multumesc! Cu deosebita consideratie Florin. S
Ma grabesc sa primesc o solutie pentru ca incepand din oct. anul acesta infractiunea de "denuntare calomnioasa" nu mai este prevazuta!
Multumesc de raspunsuri dar "unde este prevazut acest drept (CPP-sau alta lege ) ?
Cred ca in cererea pe care am redactat-o la sfarsit trebuie sa mentionez :" imi intemeiez prezenta cerere in temeiul art. ...." altfel ma trezesc cu o scrisoare din partea parchetului gen "plangerea dvs. este analizata si va vom comunica solutia imediat ce se va stabili"
Multumesc!
Nu stiu de ce dureaza atat de mult (6 luni) pentru o plangere penala pt. art. 259 CP denuntare calomnioasa? Ma asteptam sa primesc un raspuns in intervalul asta!
Unde este prevazut dreptul unei parti in procesul penal sa afle situatia juridica a unui dosar penal (la parchet sau politie) imi este necesar pentru formularea unei cereri -comunicare stadiu cercetari DP __/P/2011.
Multumesc!