avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1506 soluții astăzi
Forum Activitate danyboy88

Activitate danyboy88

Am inteles perfect ce vreti sa spuneti,insa porprietarii din blocul meu au reusit sa isi ia o parte din bani,unii mai mult altii mai putin...;Insa doamna presedinte de asociatie,doreste sa imi dea bani ''in mana'',insa din 280 lei ,doar 80 lei...ceea ce nu sunt de acord,deoarece factura cea mai mare platita in 2010 a fost de 120 ron.
totusi,ma poate ajuta cineva ,sa imi zica,cat sunt indreptatit sa primesc din acest total de 280 ron?
multumesc pentru raspuns,dar in cazul meu, din 280 ron cat anume pot retrage?Am inteles ca se scade factura de intretinere cea mai mare din anul anterior(2010),din acest total de 280 ron.este adevarat(in cazul meu 280-120=160 ron)? unde ma pot adresa mai departe,daca imi este refuzat acest drept?
Buna ziua,detin centrala termica din 2007,iar din anul 2009,blocul meu nu mai cotizeaza la fondul de rulment,deoarece toti locatarii au montat centrale proprii,iar cheltuielile de intretinere au scazut considerabil.Am mers cu o cerere,descaracata de pe internet,pentru a retrage partial fondul de rulment,insa nu sunt de acord cu suma pe care mi-o ofera doamna presedinte de asociatie.Avand un total de 280 ron,dansa spune ca imi poate da decat 80 ron.Imi poate spune cineva cum se calculeaza aceasta retragere partiala a fondului de rulment?Ce pot face mai departe,daca dansa refuza sa imi elibereze mai mult de 80 ron?Multumesc anticipat!:)
Răspuns la discuția O amenda foarte mare!
multumesc frumos pentru ajutorul acordat.
Buna ziua,ieri am primit o amenda,in care sunt trecute urmatoarele fapte:
-conducerea unui autovehicul,fara centura de siguranta;
-folosire telefonului,fara a folosi optiunea:''maini libere'';
-ITP expirat;(pentru care mi s-a oprit certificatul,si s-a eliberat dovada)
-lipsa RCA ,insa masina are RCA valabil fiind masina de leasing.
Am mentionat pe procesul verbal,ca nu sunt de acord cu sanctiunile mentionate,in speranta ca voi putea contesta aceast P.V.
Doresc sa cunosc,daca am vreo sansa in a castiga acesta contestatie,sau macar in diminuarea ei,ca valoare,ea avand calculat un total de 635 RON.
De asemenea doresc sa stiu,daca este necesar sa apelez la un avocat si care este procedura de urmat.
Va multumesc!
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile rapide si prompte!Deaja am solicitat la Oficiul de cadastru,extrasul de carte funciara pentru informare,care il voi ridica pe date de 15.07.2011.Sper ca fratele sa mai fie titular :D! VA MULTUMESC!
problema este ca nu detin o chitanta pe care sa fie trecuta aceasta suma,suma fiind stipulata doar in contractul de v-c,deoarece fratelui i se promisese acea casa gratis,in urma renuntarii mamei mele la o alta locuinta,la care ea era co-proprietar cu fratele sau.Deci,practic s-a realizat un troc :D,iar vanzatorul nu a primit nici o suma de bani.Insa unchiul meu nu a procedat corect mentionand acel paragraf in contract,si imi este teama sa nu pierd acea locuinta,oricand,desi au trecut 7 ani si vad ca nu s-a intamplat nimic.
Imi trec fel si fel de scenarii prin cap,este posibil ca fratele meu sa fi semnat si acel act secret,fiind introdus in ctr. de v-c,si neffind atent la ceea ce semneaza.
Perfect,insa as vrea sa cunosc raspunsul la urmatoarea intrebare: La ce ma pot astept acum? Unchiul poate reveni asupra proprietatii oricand?desi actul de vanzare-cumparare a fost incheiat in 2004,iar pana in prezent nu am primit nici o notificare,ma gandesc ca doborarea actului de vanzare-cumparare se face printr-o hotarare judecatoreasca?Se poate remedia aceasta problema?


Din cate stiu eu nu s-a intocmit nici un act secret .As vrea sa stiu cum s-a putut face cadastrul si intabula acest imobil,tinand cont ca era stipulat acel art.6 din OG 12-1998? Deci din 2004 si pana in prezent s-a platit impozitul la casa,pe numele fratelui.La ce ma pot astept acum? Unchiul poate reveni asupra proprietatii oricand?desi actul de vanzare-cumparare a fost incheiat in 2004,iar pana in prezent nu am primit nici o notificare,ma gandesc ca doborarea actului de vanzare-cumparare se face printr-o hotarare judecatoreasca?Se poate remedia aceasta problema?imi poate da cineva un link cu acest articol ? am cautat pe google si nu am gasit nimic....:stunned: