Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot verifica daca sunt proprietarul unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot verifica daca sunt proprietarul unei case+terenul aferent acesteia?

Buna ziua,unchiul meu a vandut fratelui meu o locuinta,in 2004,dupa care mama a mers si a facut cadastrul si intabularea,atat pentru casa cat si pentru terenul pe care este construita.Fratele meu,nu detine Titlu de proprietate,ci numai actul de vanzare -cumparare si cadastrul.Cum pot verifica daca fratele meu,este intradevar proprietarul de drept al acestui imobil?Mentionez ca la primaria comunei,unde este situat imobilul,in momentul cand se plateste impozitul anual,se elibereaza chitanta,pe numele fratelui.
Datorita influentelor pe care le detine,acest unchi al meu,mama este foarte nelamurita,in ceea ce priveste,adevaratul proprietar al acestei case,si nu intelege de ce nu se poate elibera un titlu de proprietate.
danyboy88, utilizator
Adevaratul proprietar, daca acel contract a fost incheiat la notar, este fratele dvs. Titlul de proprietate se elibereaza o singura data, in baza legilor fondului funciar, persoanei care a detinut imobilul inainte de a fi fost preluat de regimul comunist (in cazul de fata, banuiesc ca TP i s-a eliberat unchiului). In baza acestui TP se pot incheia contracte de vanzare-cumparare succesive, care reprezinta actul de proprietate pentru fiecare cumparator in parte.. Cu atat mai mult cu cat imobilul este inscris in cartea funciara pe numele fratelui, eu zic sa nu va faceti griji.
Nu rezulta din relatare daca fratele a solicitat titlul de proprietate si nu i s-a eliberat.
Cu ce scop doriti sa aflati acest aspect, atata timp cat actul de v/c tine loc de titlu de proprietate pentru fratele dv..Faptul ca impozitul este achitat de catre frate (prin chitata) rezulta ca intr-adevar dansul figureaza cu imobilul inregistrat ca proprietate.Mai puteti solicita si un extras de carte funciara de informare de la OCPI, si puteti astfel sa aveti oficial toate datele privind imobilul (teren + constructie)
Fratele a solicitat titlul de proprietate la primarie,si i s-a dat acelasi raspuns,cum ca actul de vanzare-cumparare tine locul titlului de proprietate.Problema este,ca in contractul de vanzare cumparare este formulat un paragraf astfel:''Noi partile contractuale declaram ca am luat cunostiinta de dispozitiile art.6 din OG 12/1998 si art.12 din Legea 87/1994 privind combaterea evaziunii fiscale,ca am citit prezentul act si sintem de acord cu continutul lui''.Am inteles ca dispozitiile art.6 din OG 12/1998,ar anula prezentul act de proprietate.Este adevarat?Poate explica cineva aceste dispozitii ale art.6 din OG 12/1998?
Aveti dreptate, conf. Art.6:
(1) Este nula vanzarea prin care partile se inteleg, printr-un act secret, sa se plateasca un pret mai mare decat cel care se declara in actul autentic.
(2) Nulitatea prevazuta la alin. (1) se extinde atat asupra actului secret, cat si asupra actului autentic.
Rezulta ca oricine poate dovedi existenta acestui act secret, poate cere anularea actului original, inregistrat la notar si taxat la valoarea declarata.
Din cate stiu eu nu s-a intocmit nici un act secret .As vrea sa stiu cum s-a putut face cadastrul si intabula acest imobil,tinand cont ca era stipulat acel art.6 din OG 12-1998? Deci din 2004 si pana in prezent s-a platit impozitul la casa,pe numele fratelui.La ce ma pot astept acum? Unchiul poate reveni asupra proprietatii oricand?desi actul de vanzare-cumparare a fost incheiat in 2004,iar pana in prezent nu am primit nici o notificare,ma gandesc ca doborarea actului de vanzare-cumparare se face printr-o hotarare judecatoreasca?Se poate remedia aceasta problema?imi poate da cineva un link cu acest articol ? am cautat pe google si nu am gasit nimic....:stunned:
danyboy88, utilizator