avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1535 soluții astăzi
Forum Activitate stafieligia

Activitate stafieligia

Răspuns la discuția DESPRE EXECUTAREA SILITA
Multumesc pentru raspuns. Intrebarea mea, mai exact, este pana unde se poate merge cu executarea, ce bunuri pot fi afectate? Salariul, pensia, am inteles, se va pune poprire. De apartament se pot atinge? In cazul in care soacra nu are nici un venit, nici pensie, ce anume se va executa silit?
Eu cum o pot obliga pe soacra sa mearga sa semneze? Cum pot demonstra ca din cauza ei sunt blocata?
Răspuns la discuția DESPRE EXECUTAREA SILITA
E un salariu pentru o ora / zi, dar nu iau banii ci ii las ca sa mi se acopere datoriile la stat ptr sanatate. Nu vreau sa imi pierd vechimea.
Stiu ca am datoria achitarii, dar nu pot achita acum rata respectiva si vreau sa se faca o restructurare. Pentru restructurare am nevoie de semnatura ei, pe care nu o pot obtine.

Repet, actele de mostenitor ne cuprind pe amandoua si fara semnatura ei, banca nu accepta semnatura mea.
Buna ziua.
Am o intrebare legata de o posibila executare silita din partea bancii. Sotul meu a murit foarte tanar (27) de ani, si m-a lasat la 25 de ani cu o soacra imposibila, cu care nu ma pot intelege asupra urmatoarelor aspecte legate de un credit; as vrea sa stiu care este "worst case scenario":
- activele mostenite dupa sotul meu: o polita de asigurari in valoare de 2000 de euro
- pasivele mostenite: un credit la banca in valoare de 5.600 euro

Soacra mea a insistat sa imparta mostenirea cu mine, dar in certificatul de mostenitor a trecut numai activele, nu si pasivele; apoi mi-a dat o procura notariala sa scot si activele ei (in ideea in care am stabilit impreuna ca voi folosi activele ca sa sting o parte din pasive). De pasive nu a mai mentionat nimic niciunde.
Acum, pentru ca sa pot trece pasivele pe numele meu, am nevoie de semnatura ei la banca, pentru ca respectivele pasive sa treaca pe numele ambelor, asa cum sunt facute toate actele. Nu vrea sub nici o forma sa imi semneze aceste acte.
Eu nu sunt imprumutat solidar la credit. Am exact acelasi statut ca si ea.
Care este cel mai rau caz posibil? Pot fi executata silit din cauza ei? Daca eu nu am in momentul de fata decat un salariu de 70 de lei / luna, pentru ca momentan nu lucrez si nu vreau sa imi pierd asigurarile si vechimea, mi se poate pune poprire pe salariu? Repet, numele meu la banca nu este mentionat niciunde unde sa nu fie mentionat al ei, iar in procura notariala de a scoate partea ei de active nu e mentionat absolut nimic de pasive.
Care sunt scenariile posibile pe mai departe? Daca nu mai platesc nici eu nimic (neavand de unde sa platesc o rata de 600 de lei dintr-un salariu fictiv de 70 de lei), la 3 ani dupa data ultimei rate, devine datoria prescrisa?
Creditul este de nevoi personale, nu are nici o implicatie ipotecara.
Multumesc.
Răspuns la discuția SRL student
Dosarul a fost eliberat, mica mea firma de proiectare de arhitectura a fost infiintata. =D> Multumesc pentru consiliere.
Răspuns la discuția SRL student
Mi-au preluat asa dosarul, sper sa fie totul ok. Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția SRL student
Imi accepta asa adeverinta. Nelinistea mea este legata de "expirarea" ei in timpul prelucrarii dosarului, pentru ca dau o declaratie pe proprie raspundere la infiintare.
Discuție SRL student
Buna. Doresc sa infiintez un SRL si am inceput documentatia de infiintare a firmei in urma cu 3 saptamani, pe cand eram studenta inca. Am obtinut o adeverinta de student atunci, dar intre timp am absolvit. Inca nu mi-am facut lichidarea, iar adeverinta mentioneaza anul I de studii sem. I (nu e mentionat ca era vb de un master de un an la arhitectura). Pot continua asa actele, pot beneficia pe baza acelei adeverinte de reducerile fiscale ptr un SRL deschis de un student? Mai am numai sa depun dosarul la Registrul Comertului si d-na care imi va prelua dosarul a spus ca e ok, dar nu a fost foarte convinsa.