avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate alinanca

Activitate alinanca

Buna ziua!
As avea nevoie de unele lamuriri pentru un domn in varsta care nu are posibilitatea sa isi faca aici un cont.
Bunica dansului a fost proprietara unui teren viticol inainte ca acesta sa fie nationalizat. In prezent a depus cerere pentru retrocedare la primaria comunei de care apartine terenul, fiind singurul mostenitor. Raspunsul pe care l-a primit de acolo e ca terenul respectiv se afla in posesia altcuiva si ca va primi in alta parte. A acceptat si varianta asta insa au trecut deja 6 luni de la depunerea cererii iar persoana de legatura desemnata la primarie o amana mereu cu raspunsuri de genul ''Va sun maine'' sau ''Sunati-ma peste doua zile''. Intrebarile dansului sunt urmatoarele:
1. In ce conditii ar putea totusi sa primeasca terenul din actul de proprietate al bunicii si ce demersuri ar fi necesare pentru asta?
2. Exista niste termene pe care autoritatile sunt obligate sa le respecte in ceea ce priveste solutionarea unei astfel de cereri? daca da care sunt acelea si cum pot fi determinati angajatii sa le respecte?
Multumim anticipat!
Buna ziua!
In urma unui divort solutionat cu un partaj de comun acord, mama e unica proprietara a casei in care locuieste cu fratele meu. Problema e ca fratele meu e alcoolic, fumator (mama e astmatica si se sufoca de la fumul de tigara), o ameninta ca o bate, o injura si altele asemenea. Ce poate sa faca mama ca fratele meu sa fie evacuat, sa nu mai fie nevoita sa locuiasca cu el. Mentionez ca acesta are 20 de ani, e student in primul an dar nu cred ca va trece in al doilea, nu lucreaza nicaieri, are pensie alimentara de la tata. Mama are o colectie de boli care nu ii mai permit sa se angajeze decat intr-un birou, ceea ce probabil datorita varstei nu a mai gasit, cererea pentru pensie de boala i-a fost respinsa (desi cunosc oameni mult mai sanatosi ca ea care beneficiaza de pensie de boala) si eu o intretin.
Va multumesc anticipat!