avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate seugen67

Activitate seugen67

Răspuns la discuția legea rca nedrepta
toata stima d-lui arturvutcovici pentru raspuns
am observat ca pe forum sunt unii care ca au intentia clara sa te descurajeze nu sa te indrume
o zi buna tuturor
Răspuns la discuția legea rca nedrepta
Daca vand masina asa avariata, dupa 90 de zile pot avea surprize (in sensul ca societatea de asigurari sa nu achite suma care era necesara reparatiei) ?-nu am bani sa-mi repar singur masina si ma gandesc sa-mi iau una mai ieftina
Răspuns la discuția legea rca nedrepta
De ce 90 de zile , eu , nevinovat ,sunt fortat sa stau fara masina??
- Dupa 90 de zile imi vor spune: OK,e totul in regula, credem ca ajung banii astia . --E ca si cum cineva ar sta la inchisoare 3 ani si apoi i s-ar da drumul spunandu-ise ca e nevinovat.
Răspuns la discuția legea rca nedrepta
NU AM CASCO . DAR CU CE DREPT MI SE RESTRICTIONEAZA DREPTUL LA PROPRIETATE DE FIRMA ASIGURATOARE ?- SA-MI REPARE MASINA SI SA FACA PROPRIILE CERCETARI CAT VOR
SI NU INTELEG TREBA CU " AI DREPTATE DAR N-AI CE FACE" ---E RIDICOL
SA-NTELEG CA ASTA E SINGURA SOLUTIE ?

ATUNCI MULTUMESC PENTRU AJUTOR
Masina mea a fost lovita la o trecere de pietoni de de o alta masina si impinsa in masina din fata pe 30.06.2011.Am luat asigurarea vinovatului si am intocmit dosarul de daune in asteptarea reparatiei masinii , dar surpriza -firma de asigurari ma anunta ca dosarul e in curs de cercetari timp de 90 de zile. Dau telefoane si cer lamuriri dar nu rezolv nimic -mi se spune ca asa-i legea si ca trebuie sa astept.
Nu inteleg cum legea permite unui asigurator sa-mi ia dreptul de folosinta a unui bun privat .Sa-mi repare masina si sa faca popriile cercetari si 3 ani-nu e problema mea ca ala n-a gasit pedala de frana. In plus eu platesc asigurare , impozit si rate la banca la un bun pe care nu pot sa-l folosesc.
A doua problema e ca de la service au facut un deviz estimativ (la care mai pot fi adugate si alte valori) care depaseste suma acceptata de asigurator
Cel vinovat sa plateasca - de ce sa platesc eu ?,care e vina mea ?
Care ar fi solutia?
Răspuns la discuția daune rca suplimentare
Daca asiguratorul ma despagubeste cu o suma mai mica decat devizul intocmit de service , cine suporta diferenta?
Platim impozit si asigurare pentru un bun pe care nu-l putem folosi. Masina mea sta degeaba in service pentru ca asiguratorul vrea o reconstituire de 2 saptamani. E NORMAL CA CEL CE GRESESTE SA PLATEASCA.
EU CU CE AM GRESIT ??
Buna ziua
Trebuie sa-mi repar masina pe rca-ul vinovatului. asta e, se poate intampla oricui , dar nu e normal ca eu nevinovat sa pierd timp, sa-mi fac nervi si sa nu primesc banii pe reparatie . Am nevoie mare de masina , cu ea faceam aprovizionarea unui chiosc dar nu era pe societate Firma de asigurari imi da mai putin decat valoarea devizului
dar au trimis si un e-mail la service ca vor sa mai faca o reevaluare ceea ce poate duce la o intarziere de 90 de zile
Ma gandesc sa-i amenint ca-i dau in judecata pentru faptul ca eu platesc impozit si asigurare pe un bun pe care nu pot sa-l folosesc si ca nu pot desfasura activitatea la chiosc in mod normal, sau ca voi duce masina la reprezentata [editat] si ca noul deviz va fi mai mare
Oare se vor speria??
Ce fac daca nu am bani iar devizul e mai mare decat suma alocata de ei pentru reparatie?