avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate Cristeac

Activitate Cristeac

Pe certificatul de incadrare in grad de handicap apare in felul urmator ( pe data de 05.01. 2011 - eu atunci avand 52 ani ) -statut social 3.-pensie de invaliditate
-se incadreaza in gradul de handicap mediu
- cod handicap 1
- cod boala Q65
- deficienta functionala - medie
La punctul 2- INDEPLINESTE CONDITIILE DE VARSTA SI STAGIU DE COTIZARE CONFORM LEGII NR.263/2010, ART.58, PCT.C, PENSIE LIMITA DE VARSTA.

La punctul 3 - data dobandirii handicapului -23.05 .1965 ( eu fiind nascut pe 01.04.1958 )
La punctul 4 - valabilitate -permanent
La punctul 5 termen de revizuire- Nerevizuibil.
Dupa ce mi-au dat aceasta decizie am depus dosarul la casa de pensii insa acum 1 saptamana am fost sa verific ce se intampla -jos la informatii apare ca este calculata dar este trimisa la verificarea finala insa sus le cea la care am depus dosarul mi s-a spus ca mi-au dat negatie . Nu stiu ce sa mai inteleg ....


As mai avea o intrebare : conform dosarului clinic -artroplastie sold drept cu proteza totala necimentata si coxartroza la stangul ...se incadreaza in vrun grad de handicap si in care anume ?
In speranta ca ati inteles ce am vrut sa zic va multumesc anticipat.
Revin cu unca un edit ... si cu scuzele de riguare. Ani de munca in grupa a2a sunt 33 nu 38. Eu sunt intermediatorul (scriu pentru tatal meu si am calculat gresit ). Deci concluzie finala varsta -56ani , ani vechime in munca 38, ani vechime grupa 2 -33. Inca o data multumiri pentru raspunsuri.
Sunt sofer si se fac restructurari...Intrebarea mea este in ce conditii pot iesi la pensie tinand cont ca am varsta de 56 ani (nu cum am scris mai sus 55 - pe 4 iulie am facut 56) , din care lucrati 38 ani ( pe grupa 2) , si cat as pierde (procent ) fata de pensionarea la varsta (65 ani). Va multumesc anticipat.