avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate mikutzu_l

Activitate mikutzu_l

Primesc o pensie de urmas in valoare de 350 de lei. In momentul de fata sunt student in anul I (deci indeplinesc toate conditiile pentru a primi in continuare pensia) si incerc sa gasesc un job pe perioada vacantei de vara. Imi e teama insa ca imi voi pierde pensia de urmas daca ma voi angaja. Daca ma angajez cu contract de munca exista anumite conditii pe care trebuie sa le indeplinesc pentru a putea cumula pensia cu un salariu?

Am doi copii , unul minor si unul de 19 ani la facultate.Acestia primesc pensie de urmasi de pe urma mamei. Pensia vine pe numele copilului minor. anul trecut am transmis la casa de pensii adeverinta de studiu pentru copilul major, pentru continuarea pensiei. In aceasta luna pensia nu mai venit iar la intrebarea pusa factorului postal mi s-a raspuns ca trebuiesc duse la casa de pensii adeverinte de studiu pentru ambii copii. Precizez ca in decizia de pensionare pentru copilul minor se precizeaza data de 2014 ca an de solicitare adeverinta. Intrebare : 1 - este necesara adeverinta de studii si pentru copilul minor ( s-a modificat legea)? ; 2 - daca nu am transmis adeverinta pentru copilul de 19 ani de ce nu s-a primit pensia numai pentru minor? . Va multumesc.