Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas copii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas copii

Am doi copii , unul minor si unul de 19 ani la facultate.Acestia primesc pensie de urmasi de pe urma mamei. Pensia vine pe numele copilului minor. anul trecut am transmis la casa de pensii adeverinta de studiu pentru copilul major, pentru continuarea pensiei. In aceasta luna pensia nu mai venit iar la intrebarea pusa factorului postal mi s-a raspuns ca trebuiesc duse la casa de pensii adeverinte de studiu pentru ambii copii. Precizez ca in decizia de pensionare pentru copilul minor se precizeaza data de 2014 ca an de solicitare adeverinta. Intrebare : 1 - este necesara adeverinta de studii si pentru copilul minor ( s-a modificat legea)? ; 2 - daca nu am transmis adeverinta pentru copilul de 19 ani de ce nu s-a primit pensia numai pentru minor? . Va multumesc.
1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publicespune:

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

2. - Pana la varsta de 16 ani nu trebuie dusa nici o adeverinta de studii.
- Dupa implinirea varstei de 16 ani trebuie adeverinta ca urmeaza po forma de invatamant.

3. - Daca minorul are peste 16 ani duceti acum adeverinta de la scoala ca este elev.
- De asemenea duceti si adeverinta de la facultate pentru celalalt copil.