Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensie de urmas

Buna ziua,
As dori sa stiu daca mai sunt in drept de a lua pensie de urmas daca sunt in an complementar la master ,sunt studi la zi si sunt la taxa si am varsta de 24 de ani.Sunt si salariata dar stiu ca asta nu este nici o problema ca de 2 ani sunt angajata si am luata pensie in continuare ,
elenademian, utilizator
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

2. Din Normele de aplicare a Legii 263/2010:

Art. 78
(1) Plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care copilul beneficiar al pensiei de urmas a implinit varsta de 16 ani, in cazul in care acesta nu face dovada continuarii studiilor intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii.

(2) In situatia copiilor urmasi aflati in continuare de studii intre 16 - 26 de ani, plata pensiei de urmas se suspenda incepand cu data de 1 octombrie a anului in curs, daca nu fac dovada continuarii studiilor intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii.

(3) Dovada continuarii studiilor, in situatiile mentionate la alin. (2), se prezinta casei teritoriale/sectoriale de pensii in termen de 10 zile de la data inceperii anului scolar/universitar.

3. - Asadar daca va continuati studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii puteti beneficia de pensia de urmas.
- Trebuie numai sa duceti la Casa de Pensii, in fiecare an, adeverinta de la institutia de invatamant ca urmati cursurile respective (nu conteaza daca sunt cu taxa sau fara taxa, la stat sau la privat, nu conteaza daca mai aveti si alte venituri din salarii).