avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate moisescudorin

Activitate moisescudorin

Buna ziua

Am primit o instiintare de la CAS ca nu am platit contributia catre ei(din dividende obtinute de mine in 2007)
Aceasta instiintare este facuta cu invocarea OUG 150/2002 si Legea 95/2006

Intrebari:
-De ce aceasta instiinatare dupa 4 ani(si nu mai devreme pt a nu se aduna dobanzi si penalitati)?
In 2007 Adm Financiara mi-a comunicat ca toate taxele si impozitele aferente dividendelor vor fi oprite la sursa(de catre ei)
-OUG mai este valabila-am citit ca in 2006 a fost abrogata?

Pt alte detalii va stau la dispozitie

Multumesc
Discuție CCM 2011-2014
Buna ziua

In CCM 2011-2014,art 75,alin. 3:
"Comisia îl va convoca în scris pe salariatul cercetat, cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte. Convocarea va indica cel puţin motivul, data, ora şi locul întrevederii."
Intrebare-daca convocarea s-a facut pe data de 01.08.2011 pentru data de 11.08.2011 si eu am fost in concediu de odihna din data de 02.07 pana pe 10.08.2011 e legala convocarea?
Multumesc
"in vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile,salariatul va fi convocat in scris de secretarul comisiei de etica si disciplina,cu cel putin 48 re inainte......"
Va rog sa-mi spune-ti daca "in scris" inseamna si pe mail si daca toate datele transmise pe mail pot constitui dovezi in cazul unui eventual proces?
Multumesc