Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii CAS din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii CAS din dividende

Buna ziua

Am primit o instiintare de la CAS ca nu am platit contributia catre ei(din dividende obtinute de mine in 2007)
Aceasta instiintare este facuta cu invocarea OUG 150/2002 si Legea 95/2006

Intrebari:
-De ce aceasta instiinatare dupa 4 ani(si nu mai devreme pt a nu se aduna dobanzi si penalitati)?
In 2007 Adm Financiara mi-a comunicat ca toate taxele si impozitele aferente dividendelor vor fi oprite la sursa(de catre ei)
-OUG mai este valabila-am citit ca in 2006 a fost abrogata?

Pt alte detalii va stau la dispozitie

Multumesc
SECTIUNEA a 5-a
Asiguratii care obtin venituri din cedarea folosintei bunurilor, venituri din dividende si dobanzi, venituri din drepturi de proprietate intelectuala

ART. 11
Persoana asigurata are obligatia platii contributiei asupra veniturilor realizate din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si /sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. a) - d) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare lege; baza de calcul a contributiei nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.
Pentru lamuriri va dau si ordonanta :

Ordin Nr. 617 din 13 august 2007Postat Miercuri, 10 Ianuarie 2007pentru aprobarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate
Emitent: Casa Nationale de Asigurari de Sanatate
Publicata in: Monitorul Oficial Nr. 649 din 24 septembrie 2007

Avand in vedere Referatul de aprobare al directorului general nr. DG 3.686 din 7 august 2007,
in temeiul dispozitiilor art. 211 alin. (3), art. 213 alin. (3) si (4), art. 216, art. 256 - 260, art. 261 alin. (2) si (4) si ale art. 281 alin. (2) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale art. 7, ale art. 17 alin. (5) si ale art. 18 pct. 36 din Statutul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, aprobat prin Hotararea Guvernului nr. 972/2006,