Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PLATA CNAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PLATA CNAS

CONTRIBUTIE CNAS
VA ROG SA-MI SPUNETI DACA EU SUNT PENSIONARA DE BOALA DIN 19.07.2007 SI AM AVUT UN APARTAMENT INCHIRIAT UNEI FIRME SI PENTRU CARE AM PLATIT IMPOZITUL DATORAT LA FINANTE INCEPIND DIN DATA INCHIRIERII -01.02.2007 SI PINA IN 20.01.2009 TREBUIE SA PLATESC SI LA CNAS , 6.5% pe 2007 din venit si 5.5 % pe 2008 ?

MENTIONEZ CA NU AM AVUT CUNOSTINTA DE ACEST LUCRU SI NICI NU AM PRIMIT NICI O INSTIINTARE PINA IN PREZENT ACEST LUCRU AFLINDUL IN MOD INTIMPLATOR CIND AM FOST SA-MI CER CARDUL EUROPEAN DE ASIGURARE.

VA MULTUMESC FOARTE MULT .
Incercati pe www.pensiiprahova.ro, puneti intrebarea si veti primi un raspuns competent.
Mult succes!
andreeatoth555 a scris:

CONTRIBUTIE CNAS
VA ROG SA-MI SPUNETI DACA EU SUNT PENSIONARA DE BOALA DIN 19.07.2007 SI AM AVUT UN APARTAMENT INCHIRIAT UNEI FIRME SI PENTRU CARE AM PLATIT IMPOZITUL DATORAT LA FINANTE INCEPIND DIN DATA INCHIRIERII -01.02.2007 SI PINA IN 20.01.2009 TREBUIE SA PLATESC SI LA CNAS , 6.5% pe 2007 din venit si 5.5 % pe 2008 ?
MENTIONEZ CA NU AM AVUT CUNOSTINTA DE ACEST LUCRU SI NICI NU AM PRIMIT NICI O INSTIINTARE PINA IN PREZENT ACEST LUCRU AFLINDUL IN MOD INTIMPLATOR CIND AM FOST SA-MI CER CARDUL EUROPEAN DE ASIGURARE.
VA MULTUMESC FOARTE MULT .

Dvs. va referiti la contributia pentru sanatate. Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii prevede obligativitatea platii acestei contributii.
Potrivit Legii nr.95/2006, contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5% pentru anul 2007 , care se aplica asupra veniturilor din cedarea folosintei bunurilor. Contributia de asigurari sociale de sanatate se plateste anual.
Pentru anul 2008, contributia de asigurari sociale de sanatate este de 5,5%.
Daca ati beneficiat de pensie in aceasta perioada, nu trebuie sa platiti nici o contributie din veniturile obtinute din inchiriere.

Legea 95/2006
Art.257 (1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate [...] :
e) veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care NU realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - e),
...ori Dvs. ati obtinut venituri din pensii....
tana, utilizator
Buna ziua,

Vreau sa imi fac o asigurare privata de sanatate. Totusi, nu vreau sa platesc si un serviciu de care nu voi beneficia(nu ca as fi beneficiat prea mult pana acum.......). Exista vreo sansa, oricat de mica, sa nu mai fiu obligata sa platesc CNAS?

Multumesc!