avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... obligat la asigurare ?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

obligat la asigurare ?

Daca sunt o persoana fizica , care are venit din cedarea folosintei bunurilor,sunt obligat la plata CAS(6,5%)?.Mentionez ca in ultimii 17 ani nu am fost angajat,si nu am platit CAS, dar as vrea sa incep sa platesc.Am inteles ca legea 95/2006 ma obliga sa platesc din urma (ultimii 5 ani)ca sa fiu asigurat la zi.
Cel mai recent răspuns: CALA , utilizator 11:46, 27 Iulie 2009
asa este , trebuie sa platiti din urma pe ultimi 5 ani.
Din veniturile realizate ar fi trebuit sa virati contributia la CASS.Erati exceptat daca ati fi realizat venituri si urmare a unui contract de munca.
Nu vreau sa va indispun,dar penalitatile sunt de temut.
Daca faceti dovada ca nu ati realizat venituri in ultimii 5 ani,puteti deveni asigurat cu costuri mai mici.Dar nu puteti...
Ultima modificare: Luni, 6 Iulie 2009
ContSters76710, utilizator
adica vreti sa spuneti ca ,daca am venituri din cedarea folosintei bunurilor si in acalasi timp si dintr-un contract de munca, platesc 6.5 % numai din contract ??? greu de crezut....cred ca legea spune altfel...
Reglementarea este cuprinsa in Legea 95/2006 art.257 pct.e.
Este vorba despre o exceptie,cu indeplinirea anumitor conditii.
Oricum,dv.ati mentionat ca nu ati avut calitatea de angajat.
Probabil ca nu am inteles EU bine, art 257 al 2 pct e tocmai ma obliga , nu este o exceptie .Dupa cum interpretez eu legea s-ar putea ca eu sa fiu obligat sa platesc 6,5% din suma castigata din cedarea folosintei bunurilor,si,daca as fi si angajat cu contract,inca 6,5 % din suma (din salariu) X-(

Alte discuții în legătură

Plata contributie cass pentru pensionari cu pensie impozabila din cedarea folosintei bunurilor skynetmhmh skynetmhmh Legea nu specifica sau specifica confuz...deci un pensionar care plateste deja CASS la pensie mai trebuie sa plateasca contributia CASS pentru veniturile din ... (vezi toată discuția)
Contributie cass iulius dogan iulius dogan Buna ziua, Sunt un PFA inregistrat in iunie 2009 si am platit 5.5% CASS + 0.85% CM din venitul estimat pentru 2009. Pe langa venitul realizat pe PFA mai am ... (vezi toată discuția)