Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Pensionarii platesc CAS pe dividende?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Pensionarii platesc CAS pe dividende?

Buna ziua,

Va rog mult sa ma lamuriti intr-o problema.
As vrea sa stiu daca pensionarii trebuie sa plateasca contributia la asigurarile de sanatate pentru veniturile realizate din dividende, in cazul in care platesc contribuie la pensia pe care o au.

Multumesc.
Nu sunt contabil, dar cred ca CAS se plateste dupa fiecare sursa de venit, indiferent de numarul acestora.
Potrivit prevederilor Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare, toţi cetăţenii români cu domiciliul în ţară, precum şi cetăţenii străini au obligaţia plăţii unei contribuţii băneşti lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepţia persoanelor prevăzute în mod expres în această lege.

Contribuţia lunară se stabileşte sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:

[,,,,]
e) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală
f) veniturilor realizate din pensii.

În cazul persoanelor care realizează în acelaşi timp venituri de natura celor prevăzute la aliniatul precedent lit. a)-d) şi f), contribuţia se calculează asupra tuturor acestor venituri.

În concluzie, chiar dacă se reţine şi se virează de către casa de pensii contribuţia aferentă pensiei, datoraţi contribuţie de asigurări sociale de sănătate şi pentru veniturilor din dividende .
Legea nr.95/1996 actualizata prevede:
Art. 257. - (1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - e), alin. 21 si art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.

Daca pensionarii in cauza se incadreaza la litera e) nu li se aplica lit.f).
florentina albu a scris:

Legea nr.95/1996 actualizata prevede:
Art. 257. - (1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - e), alin. 21 si art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.

Daca pensionarii in cauza se incadreaza la litera e) nu li se aplica lit.f).

Florentina
Atentie la llitera e si f
2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra
e) veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit;

eu cred ca se aplica.:wave:
Buna ziua,

Cred ca a fost omis un aspect foarte important. La litera f) este referit acest articol: "art. 213 alin. (2) lit. h)"

art. 213 alin. (2) lit. h): "pensionarii, pentru veniturile din pensii până la limita supusă impozitului pe venit"

Deci si in cazul in care se obtin venituri din pensii pana la limita supusa impozitului pe venit, nu se plateste CAS pe dividende.

Sunt foarte interesat de interpretarea d-voastra.
Un pensionar cu pensia mai mica de 10 milioane si care incaseaza doar pensia(neimpozitata) si dividendele va plati CAS pe dividende? Ma refer aici la dividendele pentru anul 2009 ce vor fi incasate probabil in 2010.

Va multumesc!