Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata asigurare sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata asigurare sanatate

Ziua buna,
Doresc sa va cer opinia cu privire la urmatoarea problema: un avocat aflat in concediu ingrijire copil in perioada aug 2009-iulie 2011, deci fara venituri din profesie insa cu venituri din cedarea folosintei bunurilor, trebuie sau nu sa plateasca asigurari de sanatate pt aceasta perioada?
Am citit legea 95/2006, art 213 (2)c, art 257 insa va multumesc pt lamuriri
SECTIUNEA a 5-a
Asiguratii care obtin venituri din cedarea folosintei bunurilor, venituri din dividende si dobanzi, venituri din drepturi de proprietate intelectuala

ART. 11
Persoana asigurata are obligatia platii contributiei asupra veniturilor realizate din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si /sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. a) - d) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare lege; baza de calcul a contributiei nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.
Mai multe relatii in Ordin Nr. 617 din 13 august 2007