avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisie disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisie disciplina

"in vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile,salariatul va fi convocat in scris de secretarul comisiei de etica si disciplina,cu cel putin 48 re inainte......"
Va rog sa-mi spune-ti daca "in scris" inseamna si pe mail si daca toate datele transmise pe mail pot constitui dovezi in cazul unui eventual proces?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:44, 18 Iulie 2011
Este discutabil daca o comunicare facuta pe email poate fi considerata "in scris".
Datele transmise pe email pot constitui probe, prin depunerea unor printuri ale emailurilor la dosar, daca se face dovada veridicitatii acestor printuri (adica daca se probeaza ca reflecta continutul exact al emailului).
Eu as pune altfel problema : care este sanctiunea necomunicarii facuta in scris, atunci cand se probeaza ca angajatul a fost convocat in alt mod, insa cu respectarea termenului de 48 de ore, comunicandu-i-se si motivele pentru care este cercetata disciplinar.
moisescudorin a scris:

"in vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile,salariatul va fi convocat in scris de secretarul comisiei de etica si disciplina,cu cel putin 48 re inainte......"
Va rog sa-mi spune-ti daca "in scris" inseamna si pe mail si daca toate datele transmise pe mail pot constitui dovezi in cazul unui eventual proces?
Multumesc


In scris nu inseamna si pe mail ... email-urile pot constitui mijloace de proba numai daca sunt indeplinite anumite conditii .
Ultima modificare: Luni, 18 Iulie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referatul se face prin posta sau se poate si prin email? masayoshi masayoshi referatul (pentru cercetare disciplinara) se face prin posta sau se poate si prin email? Ce legislatie vizeaza referatul? (vezi toată discuția)
Angajat care nu vine la serviciu Ghica Mihaela Ghica Mihaela Buna ziua, Avem un angajat care este si asociat in SRL, pana in 06.2013 a fost si administrator si director general, dupa care a fost inlocuit din cauza ca ... (vezi toată discuția)