Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisie disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisie disciplina

"in vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile,salariatul va fi convocat in scris de secretarul comisiei de etica si disciplina,cu cel putin 48 re inainte......"
Va rog sa-mi spune-ti daca "in scris" inseamna si pe mail si daca toate datele transmise pe mail pot constitui dovezi in cazul unui eventual proces?
Multumesc
Este discutabil daca o comunicare facuta pe email poate fi considerata "in scris".
Datele transmise pe email pot constitui probe, prin depunerea unor printuri ale emailurilor la dosar, daca se face dovada veridicitatii acestor printuri (adica daca se probeaza ca reflecta continutul exact al emailului).
Eu as pune altfel problema : care este sanctiunea necomunicarii facuta in scris, atunci cand se probeaza ca angajatul a fost convocat in alt mod, insa cu respectarea termenului de 48 de ore, comunicandu-i-se si motivele pentru care este cercetata disciplinar.
moisescudorin a scris:

"in vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile,salariatul va fi convocat in scris de secretarul comisiei de etica si disciplina,cu cel putin 48 re inainte......"
Va rog sa-mi spune-ti daca "in scris" inseamna si pe mail si daca toate datele transmise pe mail pot constitui dovezi in cazul unui eventual proces?
Multumesc

In scris nu inseamna si pe mail ... email-urile pot constitui mijloace de proba numai daca sunt indeplinite anumite conditii .
Cornel Vasile, Consilier juridic