avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Activitate andy15

Activitate andy15

Cine imi plateste concediul prenatal si cum se calculeaza, avand in vedere ca in ultimii 2 ani am fost in concediu de ingrijire copil. Acesta imi expira pe 15 aprilie, data din care intru in concediu prenatal pt cel de-al 2 lea copil. Primesc 80 % din media indemnizatiei pe ultimele 6 luni, sau din salariul pe care l-am avut inainte de a intra in concediu ingrijire copil? Multumesc
Discuție Succesiune
Tatal sotului meu a murit acum 2luni. Sotul meu este fiul din prima casatorie. Din cea de-a doua casatorie a socrului meu a rezultat o fata minora. Cum se imparte succesiunea intre sotia in viata, fata, fiu din prima casatorie, sora defunctului si mama defunctului. Si o alta intrebare ar fi masa succesorala trebuie obligatoriu sa cuprinda toate bunurile sau ele pot fi separate? Intreb acest lucru pt ca bunicul sotului meu a murit acum 6 ani si nu s-a facut succesiunea pt casa si ceva terenuri deoarece bunica sotului in viata si acum s-a opus si pt a nu o supara nu s-au mai facut actele. Acum noi am vrea sa facem succesiune doar pt bunurile socrului, fara casa si terenurile de la bunic, deoarece bunica nu doreste sa semneze nici un act.Se poate?Daca nu sotul meu are vreun drept din mostenirea de la bunic?