Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Tatal sotului meu a murit acum 2luni. Sotul meu este fiul din prima casatorie. Din cea de-a doua casatorie a socrului meu a rezultat o fata minora. Cum se imparte succesiunea intre sotia in viata, fata, fiu din prima casatorie, sora defunctului si mama defunctului. Si o alta intrebare ar fi masa succesorala trebuie obligatoriu sa cuprinda toate bunurile sau ele pot fi separate? Intreb acest lucru pt ca bunicul sotului meu a murit acum 6 ani si nu s-a facut succesiunea pt casa si ceva terenuri deoarece bunica sotului in viata si acum s-a opus si pt a nu o supara nu s-au mai facut actele. Acum noi am vrea sa facem succesiune doar pt bunurile socrului, fara casa si terenurile de la bunic, deoarece bunica nu doreste sa semneze nici un act.Se poate?Daca nu sotul meu are vreun drept din mostenirea de la bunic?
Sora si mama defunctului nu pot sa vina la mostenire deoarece sunt mostenitori din clasa a II-a care sunt inlaturati de la mostenire de mostenitorii din clasa I (descendentii ), adica sotul tau si sora acestuia.