Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... speta mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

speta mostenire

A casatorit cu B fara copii. A mosteneste in timpul casatoriei 1/2 imobil din casa parinteasca. 1/2 revine surorii sale, care are si un copil major.; sotia B are si ea un fiu din alta casatorie.
Cine vine la succesiune la moarte lui A?
Are drept sotia desi mostenirea a fost doar a lui A dupa parintii lui, este mostenirea bun comun? ?
Are drept sora lui A, ca singura ruda in viata de grad apropiat si aceeasi linie succesorala?
Are drept nepotul, fiul surorii?
Are vreun drept fiul lui B ?
Va multumesc.
Ce trebuie sa faca A ca mostenirea sa ramina in familie - deci sora, nepot, etc.
Bunul moştenit de A este bun propriu însă B are dreptul la o cotă parte din acest bun, în calitate de soţie supravieţuitoare.
Din cele menţionate rezultă că A şi B nu au avut descendenţi; în consecinţă soţia supravieţuitoare vine la moştenire în concurs cu clasa de moştenitori II, colaterali privilegiaţi, deci în concurs cu sora lui A. Pentru acest motiv ea este îndreptăţită la 1/2 din masa succesorală.
Nepotul lui A nu vine la moştenire deoarece este înlăturat de mama sa care este rudă în grad mai apropiat cu A.
Fiul lui B nu are vocaţie succesorală faţă de A.
realgrup, utilizator