avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... speta mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

speta mostenire

A casatorit cu B fara copii. A mosteneste in timpul casatoriei 1/2 imobil din casa parinteasca. 1/2 revine surorii sale, care are si un copil major.; sotia B are si ea un fiu din alta casatorie.
Cine vine la succesiune la moarte lui A?
Are drept sotia desi mostenirea a fost doar a lui A dupa parintii lui, este mostenirea bun comun? ?
Are drept sora lui A, ca singura ruda in viata de grad apropiat si aceeasi linie succesorala?
Are drept nepotul, fiul surorii?
Are vreun drept fiul lui B ?
Va multumesc.
Ce trebuie sa faca A ca mostenirea sa ramina in familie - deci sora, nepot, etc.
Cel mai recent răspuns: realgrup , utilizator 09:17, 26 August 2006
Bunul moştenit de A este bun propriu însă B are dreptul la o cotă parte din acest bun, în calitate de soţie supravieţuitoare.
Din cele menţionate rezultă că A şi B nu au avut descendenţi; în consecinţă soţia supravieţuitoare vine la moştenire în concurs cu clasa de moştenitori II, colaterali privilegiaţi, deci în concurs cu sora lui A. Pentru acest motiv ea este îndreptăţită la 1/2 din masa succesorală.
Nepotul lui A nu vine la moştenire deoarece este înlăturat de mama sa care este rudă în grad mai apropiat cu A.
Fiul lui B nu are vocaţie succesorală faţă de A.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 August 2006
realgrup, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de mostenitor, situatie complicata sionroxana63 sionroxana63 Buna ziua. As vrea sami spuneti daca este legal sa se emita un certificat de mostenitor sotiei unui mostenitor decedat in cazul in care nu au copii. Avem un ... (vezi toată discuția)
Succesiune gheorghe marga gheorghe marga am avut un singur frate care pe 30 ianuarie a decedat.nu are copii si este casatorit de 27ani.mama traieste ,cine are dreptul sa participe la suucesiune eu ca ... (vezi toată discuția)
Succesiune mostenire DeliaSandor DeliaSandor am un nepot care a primit bani pt.un apartament de la mama lui.parintii lui sunt divortati.tatal s-a recasatorit si are un copil din a doua casnicie.in cazul ... (vezi toată discuția)