avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate jhon73

Activitate jhon73

Buna ziua,am si eu urmatoarea nelamurire:
-as dori sa intru in somaj ,deoarece firma unde lucram a desfintat postul unde eram incadrat de trei luni, iar iar de la firma anterioara am plecat pe 14.10.2022 dupa 7 ani lucrati acolo.Din ce m-am mai interesat, am inteles ca pentru a primi somaj ,trebuie sa fi cotizat ultimile 12 luni din ultimile 24 inainte de data inregistrarii cererii, dar nicaieri nu am gasit daca aceste 12 luni, ,trebuiesc sa fie concomitente deoarece perioada de preaviz la actuala firma se termina pe 13.10.2023 deci am lucrate 3 luni la actuala firma.D-nele de la somaj mi-au zis ca sunt la limita si nu stiu daca pot beneficia de somaj.Intrebarea mea este:
-daca nicaieri nu se stipuleaza ca cele 12 luni nu trebuiesc sa fie platite concomitent, aceste ultime 3 luni lucrate nu ar trebui luate in calcul si astfel sa se prelungeasca data la care ar trebui sa bag somajul?
Va multumesc!
Buna ziua!
Am reusit sa castig procesul cu firma de recuperare nu sa facut apel si urmeaza sa fie definitiva,treaba este ca, ei au reusit sa i-mi opreasca o anumita suma de bani. In incheierea Judecatoriei se admite anularea tuturor formelor de executare,intoarcerea executarii silite ,dispune restituirea taxei judiciare de timbru si a tuturor sumelor de bani incasate de creditor sau BEJ.Sumele poprite au fost incasate de catre BEJ si intrebarea mea este:
- ma adresez direct BEJ pentru recuperarea banilor sau trebuie sa fac altceva in legatura cu firma de recuperare??? Va multumesc anticipat!!!


jhon73 a scris:

Buna seara, tocmai am aflat ca voi fi executat silit pentru o datorie din 2006,(de pe siteul judecatoriei) ,stiu ca este prescrisa aceasta datorie ,iar intrebarea mea este cand pot depune contestatia la executare si cum pot evita poprirea pe salariu.
Va multumesc!

Buna ziua!
Am reusit sa castig procesul cu firma de recuperare nu sa facut apel si urmeaza sa fie definitiva,treaba este ca, ei au reusit sa i-mi opreasca o anumita suma de bani. In incheierea Judecatoriei se admite anularea tuturor formelor de executare,intoarcerea executarii silite ,dispune restituirea taxei judiciare de timbru si a tuturor sumelor de bani incasate de creditor sau BEJ.Sumele poprite au fost incasate de catre BEJ si intrebarea mea este:
- ma adresez direct BEJ pentru recuperarea banilor sau trebuie sa fac altceva in legatura cu firma de recuperare??? Va multumesc anticipat!!!
raluk0207, multumesc pt. raspuns dar pt ce mai facem aceste acte cat suntem in viata :testamente,contracte de vanzare,donatii,chiar si aceste contracte de intretinere, care sunt, sub o alta forma , stipulate in actele oficiale incheiate in fata unui notar ?Omul cat a trait si-a facut datoria morala fata de parintii lui, nu a tinut testamentul ascuns de nimeni nu sa certat cu surorile, numai ca la mine a fost nelamurirea asta :
-are aceste acte din partea mamei ,platite,respectate fundamental din toate punctele de vedere din partea dansu-lui(care in principiu vad ca nu sunt valabile) si totusi noi acum trebuie sa colindam, prin tara si strainatate, dupa surori si nepoti ,sa rezolvam o chestie care practic nici nu stiu daca ii intereseaza.Despre asta este vorba .
Va multumesc!!
Multumesc de raspuns,uitati testamentul pe scurt:
subsemnata.. (mama) cnp,adresa..,dispun pt cazul incetarii mele din viata urmatoarele:Las fiului meu (socrul meu) sa stapaneasca in deplina proprietate si posesie urmatoarele imobile :1. suprafata de ...mp impreuna cu cu dreptul meu de jumatate din casa de locuit si ..2. suprafata de ...mp teren.
Imobilele au fost dobandite de mine,testatoarea,astfel: terenul,prin reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii 18/1991 conform titlu de proprietate nr...etc iar cota indiviza de 1/2 din locuinta,reprezinta dreptul meu legal pt contributia pe care am avut-o la edificarea acestora in timpul casatoriei cu defunctul meu sot MC ,cu precizarea ca restul cotei indivize de 1/2 din locuinta este proprietate fiului meu legatar (socrul meu) fiind dobandita de acesta rin mostenire de pe urma defunctului sau tata conform certificat mostenitor nr. ...
Declar ca sunt vaduva si mai am inca trei descedenti in afara fiului meu legatar,care si-au primit dreptul lor legal de mostenire si mi sau adus la cunostinta dispozitiile legale privind rezerva succesorala ...etc
Am facut acest testament in favoarea legatarului meu ,avand convingerea ca imi va acorda intretinerea pe toata peroiada vietii...etc
cam asta este testamentul ,multumesc!!
Buna ziua,
Socrul meu a decedat anul trecut si acum vrem sa deschidem taxa de succesiune.Soacra traieste si au impreuna doi copii,casa de la tara, afost lasata prin testament si printr-un antecontract de vanzare cumparare ,socrului meu de catre mama sa(decedata) cu obligatia de intretinere,inmormantare,etc. lucruri care au fost indeplinite in totalitate.El mai are 3 surori din care una decedata.Astazi am fost la notar si ni sa spus ca trebuie facuta taxa de succesiune a mamei dansului.Intrebarea mea este:
- antecontractul si testamentul lasate de mama nu au valoare? de ce trebuie facuta aceasta taxa odata ce au fost lasate prin testament cu clauza de intretinere si acest antecontract?
-ce drept mai au surorile sau copii celei decedate?
Precizez ca in antecontract se prevede ca in termen de 15 zile sa se prezinte la notar sa perfecteze actele ,dar nu stiu din ce cauze nu sa facut acest lucru si noi nu avem decat acest antecontract si testament din anul 2009.
Va multumesc anticipat!
Multumesc frumos !!!
Multumesc ,dar de ce deocamdata? Exista vreo propunere ,ceva in legislativ , ma refer la ce am intrebat.
Va multumesc, pentru raspuns.
Buna seara, poate cineva sa-mi zica si mie daca soacra mea, poate primi pensie de urmas, daca socrul meu a decedat , ea fiind pensionara cu o pensie mai mica decat a dumnealui.Am tot citit si sunt confuz , iar la casa de pensii ,ni sa comunicat ca nu este nimic aprobat in cest sens (ma refer la faptul ca am inteles ca ar avea dreptul la un procent din pensia sotului)
Va multumesc!!!
Buna seara, tocmai am aflat ca voi fi executat silit pentru o datorie din 2006,(de pe siteul judecatoriei) ,stiu ca este prescrisa aceasta datorie ,iar intrebarea mea este cand pot depune contestatia la executare si cum pot evita poprirea pe salariu.
Va multumesc!